Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oyak Çimento O Sözleşmeyi İmzaladı! Hisseler Satılıyor

KAP üzerinden bugün OYAK ve TCC arasındaki 740 milyon dolarlık iş birliğinde imzaların atıldığı açıklandı. Sözleşmeye ilişkin detaylar haberin içerisinde;
Oyak Çimento O Sözleşmeyi İmzaladı! Hisseler Satılıyor
HABER GİRİŞ

Son dönemde hisse satış haberiyle piyasaların gündeminde yer alan Oyak Çimento Fabrikaları A.Ş. bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden nihai ana ortaklık hakkında bildiri paylaştı.

Bildiride, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ile Taiwan Cement Corporation (TCC) arasında 27 Kasım’da imzalanan ön mutabakat sözleşmesi kapsamındaki görüşmelerin tamamlandığı kaydedildi.

Tamamlanan görüşmelerin ardından OYAK ile TCC’nin bağlayıcı sözleşmeleri imzaladığının bilgisi verildi. İmzalanan bağlayıcı sözleşmeleri takiben resmi kurum ve kuruluşlardan alınması gereken izinlere ilişkin sürecin başladığı duyuruldu.

KAP bildirisinde, “Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-26.1 numaralı pay alımı tebliğinde belirtilen pay alım sürecine ilişkin bilgilendirmeler izin süreçlerinin tamamlanmasına müteakip kamuoyuyla paylaşılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Sözleşmeye göre OYAK, dolaylı olarak yüzde 60’ına sahip olduğu OYAK Denizli Çimento A.Ş. hisselerinin yüzde 100 işletme değeri 1.300.000.000 euro ile yüzde 20’lik kısmını TCC’ye devredecek.

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul’da OYAKC koduyla işlem gören Oyak Çimento hisseleri, 27 Kasım’daki 70 lira olan seviyesinden haberlerin ardından düşüşe geçti.

Yıllık yaklaşık yüzde 219,14 kazandıran OYAKC hissesi 8 Aralık Cuma günkü kapanışını ise yüzde 1,82 kayıpla 59,25 lira seviyesinden yaptı. Hisse yatırımcısına bir önceki haftaya göre yüzde 9,2 oranında kaybettirdi.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, konuya ilişkin yaptığı açıklamada söz konusu iş birliğinin gelecek dönemde Türkiye’nin menfaatlerine uygun olarak hem çimento sektöründe hem de diğer iş kollarında yapılacak yatırımları olumlu etkileyeceğini savunmuştu.

Süleyman Savaş Erdem açıklamasında, TCC ile yapılan anlaşma sonucunda Türkiye’ye yaklaşık 740 milyon dolar nakit kaynak sağlanacağının bilgisini vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.