Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oyak Çimento’dan Herkesin Konuştuğu Konuya Açıklama Geldi

OYAK Çimento Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, TCC ile yapılan hisse satış ön mutabakatı hakkında konuştu.
Oyak Çimento’dan Herkesin Konuştuğu Konuya Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Oyak Çimento, önceki gün akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı hisse satış haberiyle iki gündür finans sektörünün en çok konuştuğu konular arasında yer alıyor.

OYAK’tan yapılan açıklamada, Taiwan Cement Corporation’ın (TCC) OYAK Çimento’daki payını artırmayı hedeflediği belirtildi.

Cimpor Portugal Holdings hisselerinin yüzde 100 işletme değerinin 800 milyon Euro bedelle, OYAK’ın yüzde 60 oranındaki hisselerinin satışı ve OYAK Çimento’nun hakim ortağı konumundaki OYAK Denizli Çimento hisselerinin yüzde 100 işletme değerinin 1 milyar 300 milyon Euro bedelle OYAK’ın OYAK Denizli Çimento’da sahip olduğu yüzde 60 oranında hissenin yüzde 20’sinin satışı konularında ön mutabakata varıldı.

Tarafların 8 Aralık’a kadar nihai anlaşmaları imzalamaları öngörülüyor.

740 Milyon Dolar Nakit Kaynak Sağlanacak

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, konuya dair açıklama yaptı. Bu işbirliğinin önümüzdeki dönemde ülke menfaatlerine uygun olarak hem çimento sektöründe hem de diğer iş kollarında yapılacak yatırımları olumlu etkileyeceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

TCC ile yapılan anlaşma sonucunda ülkeye yaklaşık 740 milyon dolar nakit kaynak sağlanacağını açıkladı.

İklim değişikliğinin dünyada her sektörün gündemini belirlediğini, kendilerinin de gelecek nesillere duydukları sorumluluk kapsamında çevreye duyarlı, karbon ayak izi düşük yatırımlarla Türkiye’nin en büyük yenilenebilir enerji oyuncusu olmayı planladıklarını ifade etti.

“Stratejik ortağımız TCC ile beraber dünyanın gündeminde olan elektrikli batarya ve enerji depolama konusunda Türkiye’de yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz.” diyen Erdem, ortak hedefleri doğrultusunda atılan adımların karlı ve kararlı adımlar çevreci yatırım ve finansal sürdürülebilirlik stratejilerine katkı sağlayacağını söyledi.

TCC Yönetim Kurulu Başkanından Açıklama

TCC Yönetim Kurulu Başkanı Nelson Chang, bu ortaklıkla birlikte uluslararası alanda yatırımlarının ivme kazandığını, Türkiye’ye duydukları güven doğrultusunda bu ortaklıktaki paylarını artırmaya karar verdiklerini söyledi.

OYAK’la beraber Türkiye’de karbon emisyon indirgeme teknolojileri, elektrikli batarya ve enerji depolama alanındaki yatırım fırsatlarını değerlendirdiklerini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.