Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OYAK’tan KAP Açıklaması: Hisse Devri Görüşmelerine Başlandı

Ordu Yardımlaşma Kurumu, OYAK Denizli Çimento’da hisse devri görüşmelerine başlandığını açıkladı. Detaylar haberin devamında;
OYAK’tan KAP Açıklaması: Hisse Devri Görüşmelerine Başlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Oyak Çimento Fabrikaları A.Ş. (OYAKC) tarafından 27 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde nihai ana ortaklık hakkında açıklama yapıldı.

Bildirimde, OYAK tarafından şirkete yapılan bilgilendirme yatırımcılar ile paylaşıldı.

OYAK’tan TCC’ye Hisse Devri

OYAK ile Taiwan Cement Corporation (TCC) arasında 27.11.2023 tarihinde imzalanan ön mutabakat sözleşmesinin detayları şöyle belirtildi:

“Sözleşmeye göre OYAK, dolaylı olarak yüzde 60’ına sahip olduğu OYAK Denizli Çimento A.Ş. hisselerinin, yüzde 100 işletme değeri 1.300.000.000 euro olmak üzere, yüzde 20’lik kısmının TCC’ye devredilmesine yönelik sözleşme müzakerelerinin yürütülmesine başlanmıştır.”

Bloomberg HT’nin haberine göre Oyak Grubu’nun KAP’a yapmış olduğu bu bildirim, çimento grubunda Tayvanlı TCC ile yapılan ortaklıkta çoğunluk hissesi ve sahipliğin TCC’ye geçişi anlamına gelmekte.

GCM Yatırım Banner

Haberde, Oyak Denizli Çimento’nun yüzde 100’ü için satış fiyatı olarak belirlenen 1.3 milyar euro üzerinden yapılan yüzde 20’lik satışın, Oyak Çimento’da yüzde 15’lik hissenin yabancı ortağa geçmesi anlamına geldiği, Oyak Çimento’nun yüzde 15 hissesinin 260 milyon euro civarında bir bedelle el değiştirmiş olduğu belirtildi.

Yaklaşık 8.2 milyar TL’ye denk gelen bu rakama karşın Oyak Çimento’nun bugünkü kapanış itibarıyla piyasa değerinin 81.2 milyar TL seviyesinde olduğu ve dolayısıyla satış fiyatının, iskontoyla gerçekleşmiş olduğu ifade edildi.

OYAKC Hisse Fiyat Grafiği
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Sahiplik değişimi nedeniyle halka açık Oyak Çimento hisselerinde çağrı yükümlülüğü doğacağı, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) çağrı yükümlülüğünü hangi kıstasa göre belirleyeceğinin çağrı fiyatı üzerinde etkili olacağının altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.