Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OVP ile DASK Kapsamı Genişliyor

DASK'ın depremin yanı sıra sel ve heyelanın da teminat kapsamına alacağı ve maliyetlerinin artacağı açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
OVP ile DASK Kapsamı Genişliyor
HABER GİRİŞ

Eylül ayı başında açıklanan ve 2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program’da (OVP) afet sigortasına ilişkin detaylar TRT Haber tarafından kaleme alındı. Zorunlu Deprem Sigortası teminatlarının da program kapsamında değişeceği kaydedildi.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun çalışmalarını tamamladığına işaret edilerek, uygulamanın 2024 yılının üçüncü çeyreğinde hayata geçirilmesinin beklendiği bildirildi.

Sigorta yaptıran kişilerin kapsamlı bir poliçe satın alarak her türlü afete karşı korunabileceği ifade edilerek, prim ödemelerinde Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK) modelinin devam edeceği öngörüldü.

Mevcut Poliçeler Vade Sonuna Kadar Devam Edecek

Uygulamada mevcut poliçelerin vade sonuna kadar devam etmesi planlanırken, isteyenlerin iptal edip yeni enflasyon kılavuzlu poliçeden alabileceği kaydedildi. Söz konusu kapsamda DASK’ın depremle ilgili azami tutarlarının da yükseltilerek 2 katına çıkarılmasının beklendiği vurgulandı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, TRT Haber’e konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Eroğlu, artık DASK’ın sadece depremi değil sel ve heyelandan da evin eşyalarını koruyacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Prim ödemelerininse DASK gibi taksit yapılabileceği, bir defa ödenebileceği belirtildi. Yenilemelerde ise indirim uygulanacağının bilgisi verildi.

DASK Maliyetleri Artacak

Evi zemin katta olan kişilerin selde primlerinin biraz daha yüksek olacağına işaret edilerek, üst katta olanlarınsa daha az prim ödeyeceği aktarıldı.

Prim ödemelerine ilişkin detay veren Eroğlu, “Yani böyle kendi içinde bir nüanslar var. Biraz tabi DASK’ın maliyetleri artacak. Ama biz mümkün mertebe daha az maliyet olacak şekilde biraz daha kafa yoruyoruz. Daha taşınabilir bir maliyet üzerine çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ödemelerin enflasyona endeksli olacağını paylaşarak, böylece vatandaşın gidip de yeni poliçe arada ara dönemde zeyilnameyle yeni poliçe almak zorunda kalmayacağını söyledi.

Vatandaşın DASK poliçesini aldığında deprem olduğunda tavandan teminatı almış olacağını dile getiren Eroğlu, “Biz artık tavandan teminatı vereceğiz. Fiyatlamamızı ona göre belirlemiş olacağız.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın