Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ÖTV Zammı Yolda: Alkol, Sigara ve Akaryakıta Zam Geliyor!

TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından, sigara alkol ve akaryakıt fiyatlarında ÖTV artışı uygulanacak. Detaylar haberde...
ÖTV Zammı Yolda: Alkol, Sigara ve Akaryakıta Zam Geliyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün Haziran ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi raporu açıklandı. Veriler göre enflasyon Haziran’da yıllık bazda yüzde 71,60 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış ise yüzde 1,64 olarak açıklandı.

Bu veriler sonrası alkol, sigara ve akaryakıta ÖTV zammı geliyor. ÖTV artışıyla birlikte sigaradan alınan maktu vergi tutarı 4,8058 liradan yaklaşık 1 liralık artışla 5,7424 liraya yükselmiş oldu. Yani 1 paket sigaranın maktu vergi tutarı 1 lira civarında artmış oldu. Sigara firmalarının bunu satış fiyatına 5 lira olarak yansıtması bekleniyor.

Akaryakıt fiyatları da ÖTV artışından etkilendi. TÜİK’in 6 aylık YİÜFE’yi yüzde 19.49 artırmasıyla birlikte akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV tutarlarında da bu oranda artış yapılmış oldu. Böylece akaryakıt fiyatlarında yaklaşık 2 TL artış bekleniyor.

ÖTV’den etkilenen bir diğer kalem de alkol oldu. Yapılan hesaplamalara göre alkollü içkilerden alınan asgari maktu vergi tutarı yüzde 19,49 oranında artırılmış. Bu artışla birlikte litrelik rakının satış fiyatının 1200 liraya yaklaşacağı tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın