Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotiv Sektöründe Rekor: Ocak 2024 Verileri Paylaşıldı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre Türkiye'nin otomotiv endüstrisi, geçen ay en yüksek Ocak ihracatını gerçekleştirdi. Detaylar;
Otomotiv Sektöründe Rekor: Ocak 2024 Verileri Paylaşıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, Türkiye otomotiv endüstrisinin Ocak 2024 dönemi ihracat verilerini paylaştı. Ortaya çıkan rakamlara göre otomotiv endüstrisi, geçen ay en yüksek Ocak ayı ihracatını gerçekleştirmiş oldu.

Türkiye otomotiv endüstrisinin Ocak ihracatı, 2023 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 2,5 artış gösterdi ve 2 milyar 779 milyon 940 bin dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin ihracatında ilk sırada yer alan otomotiv endüstrisinin sektörler arasındaki payı ise yüzde 16,2 seviyesinde oldu.

Otomotiv Endüstrisinin Toplam İhracattaki Payı
Kaynak: TİM

Binek otomobil ihracatı yüzde 13 ve çekiciler ihracatı yüzde 10 azaldı. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 27 ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 61’lik yükseliş sergiledi.

İhracatta En Büyük Pazar Almanya Oldu

Ülke bazında en büyük pazar konumundaki Almanya‘ya 417 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Birleşik Krallık 333 milyon dolarlık ihracat rakamıyla ikinci en büyük pazar, Fransa ise 272 milyon dolar ile üçüncü en büyük pazar oldu.

Şimdi Kayıt Olun

Öte yandan İtalya’ya yüzde 31, Slovenya’ya yüzde 19, Romanya’ya yüzde 19, Fas’a yüzde 39, Portekiz’e yüzde 41 ve Cezayir’e yüzde 424 oranında ihracat artışı yaşandı.

Avrupa Birliği ülkeleri geçen ay yüzde 67,5 payla ülke grubu bazında ihracatta yine ilk sırada yer alırken Diğer Avrupa Ülkeleri grubuna yüzde 12, Afrika Ülkeleri grubuna yüzde 35 ihracat artışı yaşandı.

Otomotiv İhracatı Ülke Grubu Bazında Dağılım
Kaynak: TİM

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, rakamlara ilişkin değelendirmelerde bulundu. 2024’ün başı itibarıyla sektör tarihindeki en yüksek Ocak ayı ihracatına ulaştıklarına dikkat çeken isim, özellikle İtalya, Slovenya ve Romanya’ya yüksek oranlı artışlar kaydedildiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın