Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobil Tutkumuzun Adını Ferrari Koymamızın 15 Farklı Nedeni

Enzo Ferrari tarafından kurulan markanın bir dünya devi olduğuna şüphe yok. Bu listede de Ferrari’nin neden bir dünya devi olduğunu açıklayan nedenler yer alıyor.
Otomobil Tutkumuzun Adını Ferrari Koymamızın 15 Farklı Nedeni
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çocukluğumuzdan beri, dünyanın en hızlı ve en güzel arabaların bulunduğu posterler arasında yaşadık. Countach, Esprit, GT-R ve Testarossa gibi modellerin hayaliyle büyüdük. Bu nadir ve pahalı güzelliklerin dünyasına girmeden önce otomotiv üreticisi olan markaların sahibi olduğu tasarım özelliklerini öğrenmeniz gerekir. Çünkü işte o zaman şirketlerin V10 ya da V12 motor kullanılıp kullanılmadığına bakmazsızın istediğimiz modeli gönül rahatlığıyla seçebiliriz. Süper arabaların dünyasına girmiş olduğumuz anda bu araçların seçkinliği, gücü, hızı ve güzelliklerinin karışımı; bizleri bu otomobiller hakkında daha fazla bilgiye sahip olmamız için tetiklemektedir. Bunlardan birisi de hiç kuşku yok ki dünya otomotiv devi Ferrari! Firma üretmiş olduğu dünyanın en hızlı otomobilleri ile iştahımızı oldukça kabartmaktadır.

Motor sporları dünyasında, Ferrari kadar dünya çapında isim yapmış birkaç marka bulunmaktadır. Ancak Ferrari, yaklaşık 60 yıldır üretmiş olduğu yüksek performanslı araçlar sayesinde hem merkezi olan İtalya’da hem de dünyanın dört bir yanında hayranlarının olduğu bir otomotiv markasıdır. Günümüzde de Formula 1 yarışlarının en gözde isimleri arasında yer alan Ferrari’nin yarış arabalarıyla dolu garajı, 1920’li yıllarda oluşturulmuş olup, ilk üretmiş olduğu Ferrari aracından bu yana namını yürütmeyi başarmıştır. Yaklaşık 70 yıllık bir marka olan Ferrari, bu yıl da 2016 yılının en çok arzulanan otomobilleri arasında yer alan F12 TDF modeli ile adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Şirketin kurucusu olan ve daha sonra dışlanan Enzo Ferrari, firmanın merkezi olan Maranello’ya taşınmadan önce İtalya, Modena’da acemi bir ekip kurmuştur. Daha o yıllarda günümüzde de olduğu gibi Ferrari, yarışlarda statü ve hızın sembolü haline gelmiştir. Bu markanın üretmiş olduğu araçların hızını fark etmemek ya da dikkate almamak neredeyse imkansızdır. Ferrari’nin sahip olduğu araçların motor sesi, genellikle güçlü bir aslan gibi çıkar. Bu nedenle de otomotiv meraklılarının çocukluktan gelen yüksek ses ilgisine fazlasıyla hitap etmektedir. Markanın dünya çapındaki popülaritesine rağmen, bu efsanevi otomotiv firması hakkında bilinmeyen bazı ilginç gerçekler bulunmaktadır. Bizler de bu nedenle İtalyan devi Ferrari hakkında hiçbir yerde rastlayamayacağınız bilinmeyenleri sizler için derleyip hazırladık. Dilerseniz, Ferrari’nin bilinmeyen gerçeklerine birlikte göz atalım.

İşte karşınızda Ferrari sevdamızın bilinmeyen gerçekleri:

15 Ferrari Formula 1 Yarışlarında Yer Almasını Alfa Romeo Şirketine Borçludur

Ferrari Formula 1 Yarışlarında Yer Almasını Alfa Romeo Şirketine Borçludur1929 yılında Enzo Ferrari, Scuderia Ferrari (Ferrari Takımı) adında bir yarış ekibi kurdu ve bu takım ağırlıklı olarak Alfa Romeo otomobillerini kullanıyordu. 1933 yılında Alfa Romeo finansal bir kriz yaşadı ve Formula 1 yarışlarından kendi otomobillerini geri çekmek zorunda kaldı. Böylece bu araçlar Enzo Ferrari’nin yarış garajına girmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

1938 yılında Alfa Romeo, kendi ekibi olan Alfa Corse ile yarışlara devam kararı aldı ve Enzo’nun Scuderia Ferrari’sini absorbe etti. Bu durum iyi sonuçlanmadı ve Enzo çalışmış olduğu Alfa Romeo’dan ayrılarak 1939 yılında kendi arabalarını üretmeye başladı. Onun için bu, gerçekten de mükemmel bir başlangıç oldu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Alfa Romeo’ya baskın düzenledi. Enzo, işsiz kalan eski arkadaşlarından bir kaçını yanına alarak Scuderia Ferrari ekibini yeniden kurdu.

14 Ferrari’nin Ünlü Şahlanan Atı Bir Savaş Uçağı Pilotuna Aittir

Ferrari'nin Ünlü Şahlanan Atı Bir Savaş Uçağı Pilotuna AittirEğer süper arabalar dünyasındaysanız, iyi bir logoya sahip olmanız gerekmektedir. Bu nedenle Ferrari, amblem olarak sarı zemin üzerinde şahlanan bir siyah at silüeti kullanmıştır. Bu logo, 1932 Spa 24 Saat yarışları boyunca çeşitli otomobillerde görülmüş olsa da amblemin nereden geldiği merak konusu olmuştur

Enzo Ferrari ilk olarak, Birinci Dünya Savaşı sırasında görev yapan Francesco Baracca’nın ebeveynleri tarafından sunulan sembolü kullanmak istemiştir. Baracca, 1978 yılında ölüme doğru uçarken kullanmış olduğu uçağın kenarında bu logo bulunmaktadır. Bu logo hakkında çeşitli teoriler bulunmasına rağmen, Baracca şahlanan at tasarımı ile Ferrari’ye gelmiştir ve Enzo da bu görüntüyü minnetle kabul etmiştir. Ferrari’nin ünlü şahlanan at logosu bu şekilde hayat bulmuş…

FERRARI LOGOSUNUN ARDINDAKİ BAŞARILI HİKAYE İÇİN TIKLAYINIZ.

13 Kırmızı Renk Neden Ferrari’nin Simgesi Haline Gelmiştir?

Kırmızı Renk Neden Ferrari'nin Simgesi Haline Gelmiştir?Bazı otomotiv şirketlerinin otomobillerinde simgesel ya da geleneksel renkler kullanmış olduklarını hiç fark ettiniz mi? Mesela Jaguar için yeşil, Mercedes için gümüş ve Ferrari için ise kırmızı. Bu renklerin kullanılmasının bir nedeni olmalı. 20. yüzyılın başlarında ulusal yarış takımlarının her biri renkler ile ayırt ediliyordu. İngilizler için yeşil, Fransızlar için mavi, Almanlar ise beyazla başlamıştı bu renk hikayesine. Günümüzde, Ferrari’nin farklı renklerde birçok otomobili bulunmasına rağmen, çoğu insan simgesi haline gelen kırmızıyı tercih etmektedir.

12 Enzo Ferrari Otomobiller ile İlgili Farklı Bir Bakış Açısına Sahipti

Enzo Ferrari Otomobiller ile İlgili Farklı Bir Bakış Açısına SahiptiEnzo Ferrari bir kazanan zihniyetine sahipken onun ve onun için yarışan ya da çalışan insanların vermiş oldukları röportajlar, beraber çalışılması zor biri olduğunu gösteriyordu. Aslında Ferrari’nin, yarışlar için oldukça ilginç teorileri vardı ve yıllar boyunca rakiplerine göre daha fazla otomobil üretti. Aralarından en iyilerini seçmek umuduyla, sürücülerini birbirleri ile yarıştırıyordu. Ancak Enzo’nun bütün teorileri doğru değildi. Fakat “aerodinamikler motor üretemeyen insanlar içindir.” Sözü ile de doğru bir noktaya parmak basıyordu.

11 Enzo Ferrari Lamborghini’nin Oluşmasına Yardımcı Olmuştur

Enzo Ferrari Lamborghini'nin Oluşmasına Yardımcı OlmuşturFerrari kazanmayı severdi. Enzo’nun araba ve yarış sevdası konusunda kimse şüphe etmezken, onun her zaman arkadaş canlısı ya da diplomatik biri olmadığı konusunda hemfikirlerdi. Bunu Ferruccio Lamborghini’ye de sorabilirsiniz. Lamborghini, 1960’ların başında Ferrari aracını kullanırken bir sorun ile karşılaştı ve Enzo’ya bildirdi. Lamborghini o zamanlar traktör üretiyordu. Enzo, Ferruccio’ya hakaret ederek; ona, kendi traktörleri hakkında endişelenmesi gerektiğini söyledi. Bu sözler Lamborghini tarafından bir hakaret olarak algılandı ve Ferruccio evine gidip, kendi süper araba şirketini kurmaya karar verdi.

LAMBORGHINI HAKKINDA ŞAŞIRTICI BİLGİLER İÇİN TIKLAYINIZ.

10 Ferrari, Ford’un Efsanevi Modeli GT40’ın Oluşmasını Sağlamıştır

Ferrari, Ford'un Efsanevi Modeli GT40'ın Oluşmasını SağlamıştırFerruccio Lamborghini, 1960’lı yıllarda Enzo Ferrari tarafından sinirlendirilen tek insan değildi. Lamborghini’nin bir otomobil şirketi olarak kurulduğu sene olan 1963 yılında, Henry Ford II şirketi satın almak için Ferrari ile müzakerelere başlamıştı. Uzun zaman geçtikten ve fazlaca paralar harcadıktan sonra şirketi satın almaya hazırlanan Ford, Ferrari’nin şirketi kimseye satmak istemediği haberiyle karşılaştı. Bu durum Ford’u çileden çıkardı ve mühendislerine Ferrari araçlarını geride bırakacak bir otomobil tasarlamaları emri gönderdi. Sonuç olarak öfke ve sinirlerin içerisinde Amerikan yarışlarının simgesi haline gelen ve dünyaca ünlü yıldızların en çılgın koleksiyonları arasında yerini alan GT40 modeli doğmuş oldu.

9 Dünyanın En Pahalı Arabası Bir Ferrari Modelidir

Dünyanın En Pahalı Arabası Bir Ferrari ModelidirSiz belki; “dünyanın en pahalı arabası 8 milyon dolarlık Maybach Exelero modeliydi,” diye düşünebilirsiniz. Kısmen de olsa haklısınız, özel üretim olan ve sadece bir adet üretilen Exelero modeli 8 milyon dolarlık bir arabadır. Şu anda özel üretim araçlar ile seri üretim otomobilleri karşılaştırabiliriz, ancak bu karışıklığa hiç gerek yok. Dünyanın en pahalı otomobilleri dünyasında, herkes şu anda Ferrari 250 GTO modelinin yer aldığını bilmektedir.

Sadece 39 adet üretilen V12 motor ile güçlendirilmiş makine, genellikle bugüne kadar üretilen en seksi otomobil olarak kabul görmektedir. Bu nedenle dünyanın en seçkin otomobilleri arasında yer alan 1963 model Ferrari GTO, 2013 yılında 52 milyon dolara satılmıştır. Bu durum tesadüf değildi, çünkü 2014 yılındaki bir diğer açık arttırmada 62 model 250 GTO 38 milyon dolara satılmıştır. Ferrari 250 GTO modeli, açık arttırma ile satılan en pahalı arabalar arasında da yer almaktadır.

8 Ferrari, Dünyanın En Yüksek Ücretli Pilotuna Sahipti

Ferrari Dünyanın En Yüksek Ücretli Pilotuna SahiptiMichael Jordan, Tiger Woods ve Floyd Mayweather gibi yıldızlar, kendi alanlarında zirve yapmış efsane isimlerdir. 1999 ve 2000 yıllarında Ferrari, dünyanın en yüksek ücretli sporcusuna sahip olduğunu iddia etti. Elbette ki efsanevi Formula 1 pilotu Michael Schumacher’den bahsediyorlardı. Alman yarışçı iki yıl boyunca Forbes dergisinde en yüksek ödeme alanlar listesinde 110 milyon dolarlık kazancı sayesinde zirvede kaldı. Formula 1’in en çok kazanan gözde isimleri arasında yer alan Schumacher, 2000 ve 2004 yılları arasında bu İtalyan devi formasının altında beş kez birinci oldu, bu nedenle bu ücreti iyi bir yatırım olarak değerlendirebiliriz.

7 Enzo Ferrari Tarafından Tasarlanan İlk Ferrari Modeli

Enzo Ferrari Tarafından Tasarlanan İlk Ferrari ModeliTeknik olarak ilk Ferrari modeli olan Auto Avio Construzioni 815, diğer bir adıyla Tipo 815, Enzo ve ekibi tarafından 1940 yılında tasarlanan ilk modeldi. Alfa Romeo ile olan yasal sorunlar, Ferrari’nin bu modelin üzerine logosunu koymasına izin vermedi. Diğer bir sorun ise İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiydi. Savaş İtalya’nın üretim açısından kalkınmasına darbe vurmuştu. 1947 yılı ile savaş sona erdi ve İtalya yaralarını sarmaya başladı. Çok süre geçmeden Enzo yeni Ferrari 125 S modelini tanıttı. Bu küçük yarış otomobili %100 Ferrari’ye aitti ve 1.5 litrelik 12 silindirli motor ile güçlendirilmişti.

6 Ferrari Neden Sınırlı Sayıda Araçlar Üretmektedir?

Ferrari Neden Sınırlı Sayıda Araçlar Üretmektedir?Başarılı bir şirketin marka otomobillerinin doğal olarak en çok satan ürünleri olmasını beklersiniz, değil mi? Ama firmaların süper araba modelleri için seçkinlik ve nadirlik çok daha önemlidir. Bu durum da bazı arabaların sınırlı sayıda üretilmesinin en büyük nedenidir. Ferrari gibi bazı şirketler, çok az sayıda otomobiller üretip dikkatleri üzerinde topluyor ve bu araçları oldukça yüksek fiyatlara satıyorlar. Bu politikanın iyi işlediğine örnek olarak LaFerrari’yi gösterebiliriz. Sadece 499 adet üretilen bu araç, kişisel koleksiyon yapan insanların gözde modellerinden bir tanesi olmuştur. Ayrıca bu modelin değeri 1.4 milyon dolardır.

NADİR BULUNAN 10 ESKİ FERRARİ MODELİ İÇİN TIKLAYINIZ.

5 Ferrari Modellerinin Neredeyse Tamamı Pininfarina Tarafından Üretilmektedir

 Ferrari Modellerinin Neredeyse Tamamı Pininfarina Tarafından Üretilmektedir1950’li yılların başlarında iki adam karşılıklı yarar sağlayacakları bir anlaşma için buluştular. Söz konusu olan bu iki adam, Enzo Ferrari ve efsanevi tasarım firması Pininifarina’nın kurucusu Battista Farina’dan başkası değildi. O zamandan beri Pininfarina, Ferrari’nin tasarım firması olmuştur. Aslında 1951 yılına kadar Ferrari’nin Pininfarina dışındaki firmalar tarafından tasarlanan sadece iki modeli bulunmaktadır. İlk model Bertone tarafından tasarlanan 1937 Dino 308 GT4 modelidir. İkinci model ise 2013 yılındaki, şirketin ilk hybrid süper arabası olan LaFerrari’dir.

4 Ferrari Sadece Otomotiv Sektörü ile Sınırlı Kalmamıştır

Ferrari Sadece Otomotiv Sektörü İle Sınırlı KalmamıştırFerrari’yi düşündüğünüzde büyük olasılıkla aklımıza; pahalı, yüksek performanslı otomobiller ve Formula 1 yarışları gelmektedir. Ancak Ferrari’de bundan biraz daha fazlası var. Bu multi milyar dolarlık şirketin önceliği otomobiller ve yarışlardır; fakat bu önemli marka başka alanlara da uzanarak, bu sektörlerde de büyük bir güce sahip olmuştur. Dünya çapında 30 mağazası bulunan Ferrari, satışlarından 1.5 milyar dolar kazanmaktadır. İnsanların doyumsuz ihtiyaçları sayesinde Ferrari, kendisine ait gömlekten saatlere, ayakkabılara, montlara ve arabalara kadar birçok ürün üretmektedir.

3 Ferrari için 1980 Senesi Başarısız Bir Yıl Olmuştur

Ferrari İçin 1980 Senesi Başarısız Bir Yıl OlmuşturFormula 1 yarışları dünyasında çoğu kişi, Scuderia Ferrari ekibinin üretmiş olduğu arabaların yıldan yıla daha iyi performans sergilemesini beklemişlerdir. Bu sporda dev bir isim olan Ferrari, yıllar boyunca hatırı sayılır başarılar elde etmiştir. 1980 yılında ekip başka bir yarış daha kazanmak istemiyor gibi görünüyordu. Yıllar boyunca mühendislik harikası otomobiller ile karşımıza gelen Ferrari, 1980 yılındaki Çernobil Yarışları’na iyi bir başlangıç yapamadı ve sadece 8 puan alarak 10. sırada yer aldı.

2 Vatikan için Bir Ferrari Üretilmiştir

Vatikan İçin Bir Ferrari Üretilmiştir2004 yılında Ferrari, 400. otomobilini bağışladı ve en son, Enzo üretimini Vatikan’a yani Papa II. Jonh Paul’a hediye etti. Papa’nın bu 6.0 litrelik V12 motorlu süper arabasından dışarıya el sallayarak dolaştığını hayal edebilirsiniz. Bu araç en pahalı makam araçlarından biri olan Papamobile modeline göre daha ferah olsa gerek. Ancak Papa bu aracı çok uzun süre kullanmadı; çünkü bu Ferrari modelini açık arttırmada satarak, gelirini 2004 yılında harap olan Endonezya’daki tsunami mağdurlarına bağışladı.

1 Abu Dhabi’de Ferrari Temalı Bir Park Bulunmaktadır

Abu Dhabi'de Ferrari Temalı Bir Park BulunmaktadırFerrari markasının otomotiv dünyasının ötesine ulaştığını gösteren en büyük kanıtlardan biri, Abu Dhabi’de bulunan Ferrari World parkı olsa gerek. Bu tema parkı, Walt Disney ve Ferrari’nin buluşma noktası olmakla birlikte ziyaretçilerine İtalyan devinin tam bir deneyimini sunmaktadır. 2010 yılında açılan Ferrari World, dünyanın en pahalı roller coasterları ve hatta firmanın ambleminin oluşmasına katkıda bulunan Francesco Baracca’nın onuruna yapılan en dik roller coasterına ev sahipliği yapıyor. Eğer bu tarz araçlar ilginizi çekmediyse, 160 dolara Ferrari otomobillerinin sürüş deneyimini de yaşayabiliyorsunuz.

İtalya’nın ve hatta dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden olan Ferrari, tasarlamış olduğu otomobiller ile aklımızı başımızdan almaya devam ediyor. Ancak bizleri heyecanlandıran arabalar üreten Ferrari hakkında bildiğimiz birçok gerçek olsa da büyüklüğünden ve köklü bir şirket olmasından dolayı bazı gerçekler saklı olarak kalabiliyor. Bu nedenle biz de sizler için dünyanın en bilindik otomotiv şirketlerinden biri olan Ferrari hakkındaki bilinmeyen gerçekleri hazırlayıp, paylaştık. Peki, Ferrari hakkında hiçbir yerde rastlayamayacağınız bu bilgilerden hangileri sizlerin şaşırmasına neden oldu? Sorumuzun cevabı ile Ferrari şirketi ve üretmiş oldukları otomobiller hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın