Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OSB’de Kira Krizi: Sanayiciler Devletten B Planı Bekliyor

OSB'deki fabrikalardaki kira artışlarının yatırımları etkileyeceğine dikkat çekilerek, yeni fabrika kurmanın imkansız hale gelebileceği söylendi. Detaylar haberde;
OSB’de Kira Krizi: Sanayiciler Devletten B Planı Bekliyor
HABER GİRİŞ

Son yıllardaki enflasyonist ortamda devletin sağladığı teşvikler sebebiyle Organize Sanayi Bölgeleri’ne (OSB) ilginin artmasını sağladı. Ancak kısıtlı olan sanayi bölgesi alanları nedeniyle kira ve arsa maliyetlerinde ciddi artışlar yaşandı.

OSB’de yüzde 100’e yakın artan kira ve arsa fiyatları, yatırımda bulunmak isteyen sanayiciye engel oluyor. Bazı firmalar, yeni yatırımlar için uygun fabrika bulamazken bazı firmalarsa artan fiyatlar sebebiyle yatırım kararlarını erteliyor.

Yüksek fiyat artışları firmaların Araştırma ve Geliştirme (AR-GE), yeni makine ve ürün gibi bazı yeni yatırım projelerini de ötelemesine sebep oldu.

Sanayiciler Uygun Şartlarda Üretim Yapamamaktan Şikayetçi

Sanayiciler ise söz konusu duruma çözümün yeni üretim alanları oluşturularak, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) ölçeğindeki firmalara uygun şartlar altında tahsis edilmesi olduğunu savunuyor.

Artan maliyetler sebebiyle uygun şartlarda üretim yapamamaktan şikayet eden sanayiciler, yeni üretim alanları istiyor. Gayrimenkul Uzmanı Gülcan Altınay konuya ilişkin Dünya gazetesine konuştu.

GCM Yatırım Banner

Altınay, fiyatlardaki balon artışların devam etmesi durumunda yeni fabrika kurmanın imkansız hale gelebileceğine dikkat çekti.

Arz sıkıntısının fiyatları yukarı çektiğine işaret eden Altınay, özellikle son iki yılda devletin sağladığı teşviklerle organize sanayi bölgelerinde ciddi talep oluştuğunu ifade etti. Taleplerin, arzda sıkıntıya sebep olduğunu ve fiyatları yukarı çektiğini belirtti.

Yeni Sanayi Alanlarının Açılması Talep Ediliyor

Sanayicilerin son dönemde bölgede yer bulamamaktan ve artan arsa fiyatlarından şikayetçi olduğunu vurguladı. Bir kısım sanayicinin ise arsa ve inşaat fiyatlarının artmasıyla kiralık fabrikalara yöneldiğini kaydetti. Bu sebepten, talebinin artmasıyla kiralık fabrika fiyatlarının da yükseldiğini ekledi.

Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu (ULİKAD) Üyesi Gülcan Altınay, “Kiraların yükselmesi ile yatırımcıların yeni gözdesi sanayi yapıları oldu arsa ve inşaat maliyetleri, toplamı hesaplandığı zaman yüksek kira bedelleri nedeniyle kira amortisman süresi yatırımcının odak noktası haline geldi.” dedi.

Firmaların üretim yeri bulmakta zorlandığını tekrarlayan Altınay, Çerkezköy Sanayi Bölgesi’nde fabrika kuracak firmaların yer tahsis etmekte zorluk yaşadığını belirtti. Seçeneklerin sınırlı olduğunu söyleyerek, sanayicilerin devletten B planı beklediğini vurguladı.

Tüm bunlara ek olarak sanayicilerin devletten yeni sanayi alanlarının açılmasını talep ettiğini ifade eden Altınay, yeni fabrikalar kurmanın imkansız hale gelebileceği konusunda uyardı.

Fabrikalardaki kira artışlarının yatırımları da etkileyeceğine işaret eden Altınay, “Son dönemlerde Çerkezköy bölgesinde Sanayi arsası ve fabrika satış rakamları yüzde 100 artış gösterdi.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.