Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ortaylı: İngiltere’nin Yeni Kralı Türkiye’ye Sempati Duyuyor

İngiltere’nin yeni hükümdarı hakkında dikkat çekici bilgiler veren İlber Ortaylı, Birleşik Krallık ile yürütülecek ilişkilere yönelik tahminini paylaştı.
Ortaylı: İngiltere’nin Yeni Kralı Türkiye’ye Sempati Duyuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarihçi, akademisyen ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Hürriyet gazetesindeki köşesinde yer alan ‘Majesteleri‘ isimli yazısında Türkiye ile İngiltere’nin yakın zamanda kuracağı ilişkileri değerlendirdi. Geçtiğimiz hafta 96 yaşında hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in yerine geçen oğlu Kral 3. Charles hakkında dikkat çekici bilgiler paylaştı.

Ortaylı, Birleşik Krallık’ta hanedanın ve Kraliçe’nin Türkiye için her zaman iyimser yaklaştığını hatırlatarak yeni Kral’ın Türkiye’ye karşı sempatisi olduğunu söyledi.

Buradan yola çıkarak Charles döneminde İngiltere ile Türkiye arasında iyi ilişkilerin kurulmasını beklediğini aktardı. Ortaylı, Kral 3. Charles’ın Türkiye’ye bakışını şu sözlerle anlattı:

“Britanya hanedanı ve Kraliçe, Türkiye için her zaman hayırhah sözler etmiştir. Charles’ın Türkiye’ye karşı sempatisi olduğu malumdur. Herhalde Charles’ın hükümranlık dönemi içerisinde İngiliz hükümetinin yetkilerinin dışında kalan saltanatın kendi alanında iyi ilişkiler beklemek gerekir.”

İngiltere’nin Yeni Başbakanının Göçmen Politikasında Türkiye Var

Ortaylı’nın gelecek dönem için iyimser yaklaşımının dışında özellikle göçmen sorunu konusunda Türkiye ile İngiltere arasında nasıl bir iş birliğinin yürütüleceği sorusu henüz yanıt bulmadı.

GCM Yatırım Banner

İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss, seçim döneminde mülteci sorununun çözümü için gündeme gelen göçmen politikasıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

Truss’a yakın kaynaklar, Temmuz ayında yaptıkları açıklamada, o dönem Dışişleri Bakanı olan Truss’ın Başbakan olması halinde, sınır dışı edilen göçmenlerin Türkiye’ye gönderileceğini iddia etmişlerdi.

Geçici koruma statüsüne sahip yaklaşık dört milyon Suriyeli ile dünyanın en büyük mülteci nüfusuna sahip olan Türkiye’nin Truss’ın göçmen planına dahil edilmesi gündeme gelmişti.

Truss’a yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre İngiliz siyasetçi, göçmenlerin gönderilmesi için potansiyel ülke olarak gördüğü Ankara ile henüz görüşme yapmadı. Türkiye tarafından da konuya ilişkin net bir açıklama gelmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.