Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Orta Doğu Savaşında Bir Bomba da Piyasalara Düştü

Orta Doğu’da gerilim artmaya devam ederken, küresel piyasalarda gözler FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarına çevrildi.
Orta Doğu Savaşında Bir Bomba da Piyasalara Düştü
HABER GİRİŞ

Orta Doğu’da çatışmaların şiddeti artmaya devam ediyor ve küresel piyasalarda gözler bugün ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalara çevrilirdi. Çıkan çatışmalar sonrası ABD’de tahvil faizleri son 16 yılın zirvesine çıktı. Diğer yandan ABD’de açıklanan makroekonomik veriler varlık fiyatlarını etkilemeyi sürdürüyor.

ABD’de son açıklanan verilere göre konut inşaatı Eylül’de toparlanma kaydetti. Ekonominin gücünü koruduğuna işaret eden verilerin ardından FED’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağına ilişkin beklentiler güçlendi ve tahvil faizleri yükselişe geçti. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi 2007’den bu yana ilk kez yüzde 4,9’un üzerine çıktı.

FED Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, daha fazla faiz artırımının gerekip gerekmeyeceğini söylemek için henüz çok erken olduğunu belirtti. Buna ek olarak faizlerin kısıtlayıcı seviyede kalması gerektiğini vurguladı.

Uzmanlar FED’in attığı adımlara karşın ekonomik aktivitede istenilen yavaşlamanın sağlanamadığını ve enflasyon tehdidinin hala endişe kaynağı olmaya devam ettiği uyarısında bulunuyor.

Bugün FED Başkanı Powell’ın New York Ekonomi Kulübü’nde ekonomik görünüme ilişkin yapacağı açıklamaların piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceği belritildi.

GCM Yatırım Banner

FED’in gelecek ay yapacağı toplantıda politika faizinde değişikliğe gitmesinin beklenmediğini aktaran analistler, buna karşın sonraki iki toplantıya ilişkin belirsizliklerin Powell’ın bugünkü açıklamalarıyla netleşebileceğini bildirdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın