Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilisi Waller: Faizler Kısıtlayıcı Seviyede Kalmalı

Christopher Waller, küresel ekonomiye yön veren ve yatırım araçlarını doğrudan etkileyen FED’in faiz kararına yönelik değerlendirmesini paylaştı. İşte detaylar;
FED Yetkilisi Waller: Faizler Kısıtlayıcı Seviyede Kalmalı
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası’nın (FED), faiz kararına yönelik beklentiler ve değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. FED Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, 18 Ekim’de yaptığı açıklamada para politikasında daha fazla sıkılaşmaya ihtiyaç olup olmadığını anlamak için ekonomik verilerin takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Waller, FED’in faiz konusunda atacağı adımlarla ilgili net ifadeler kullanmadı. Kesin adımlar atmadan önce ekonominin hangi yöne evrildiğinin görülmesi gerektiğini paylaştı. FED yetkilisi, ekonominin soğuyup soğumadığını veya ısınıp ısınmadığını verilere bakarak göreceklerini bildirdi.

Net söylemler kullanmak için çok erken olduğunu savunan Waller, enflasyon verilerine göre daha fazla politika sıkılaştırmasına ihtiyaç duyulabileceğini kaydetti.

FED, 20 Eylül’de yaptığı toplantıda politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 5,0 seviyesinde sabit bırakmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın