Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OHAL Bölgesi için Yeni Kalkınma Tedbirleri Alındı

Depremin ardından OHAL ilan edilen illerde kalkınma ve yatırımı desteklemek için alınan yeni tedbirler Resmi Gazete’de yayımlandı.
OHAL Bölgesi için Yeni Kalkınma Tedbirleri Alındı
HABER GİRİŞ

Deprem bölgesini yeniden ayağa kaldırmak için tedbirler alınmaya devam ediyor. Son alınan tedbirde, genel teşvik uygulamalarına ilişkin yeni kararlar alındı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte olağanüstü hal (OHAL) kapsamında bölgesel kalkınma ve yatırım teşviklerine ilişkin yeni tedbirler yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda, 6 Şubat itibarıyla yatırım süresi biten ve OHAL ilan edilen illerdeki genel teşvik uygulamaları kapsamında olan yatırımlar için tamamlama vizesi yapılmamış yatırım teşvik belgeleri tamamlanmış sayılacak.

Söz konusu illerdeki kalkınma ajansları 3 ay süreyle yönetim kurulu toplantıları yapmayabilecek.

Bu süre zarfında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın belirlediği yönetim kurulu yetkileri genel sekreter tarafından kullanılabilecek.

OHAL ilan edilen illerde ekonomik ve sosyal kalkınma için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bölge kalkınma idareleri ve OHAL kapsamında olmayan illerdeki kalkınma ajansları, ihya faaliyetlerine destek olmak için program uygulama imkanına sahip olabilecek.

GCM Yatırım Banner

OHAL süresince, OHAL ilan edilen iller yararı için kalkınma ajanslarının, taşınmazlar hariç, kiralama ve satın alma hakkı olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.