Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OECD’den Gri Liste Yorumu: Türkiye’ye Yabancı Yatırım Artacak

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Başekonomisti Alvaro Pereira, Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasının, doğrudan yabancı yatırımı artıracak bir adım olduğunu söyledi.
OECD’den Gri Liste Yorumu: Türkiye’ye Yabancı Yatırım Artacak
HABER GİRİŞ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Başekonomisti Alvaro Pereira, OECD bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Türkiye’nin gri listeden çıkarılması kararı ve bu gelişmenin Türkiye ekonomisine olası etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Pereira, Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasının “oldukça olumlu bir gelişme” olduğunu belirtti ve bu adımın, ülkenin kara para aklamayla mücadele konusundaki uluslararası taahhütlerini yerine getirdiğini gösterdiğini ifade etti. Bu kararın uluslararası piyasaların Türkiye’ye olan güvenini daha da pekiştirebileceğine dikkat çekti.

Pereira, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminin (CDS) düştüğünü ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu yükselttiğini hatırlattı.

Haziran itibarıyla Türkiye’nin swaplar hariç net uluslararası rezervlerinin 2020’nin başından bu yana ilk kez pozitife döndüğünü vurgulayan Pereira, “FATF listesinden çıkarılmak, doğrudan yabancı yatırım girişlerini artırmak için sadece bir başlangıç adımıdır” diye konuştu.

Türkiye ekonomisindeki son aylarda görülen olumlu gelişmelere rağmen önemli zorlukların devam ettiğini söyleyen Pereira, sermaye girişlerinde artış yaşansa da doğrudan yabancı yatırımların sınırlı kaldığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

‘Enflasyon Hala Yüksek’

Enflasyonun hala yüksek olduğunu ve yetkililerin makroekonomik istikrar politikalarına devam etmesi gerektiğini vurguladı. İstikrarlı ve öngörülebilir bir politika çerçevesinin, uluslararası yatırım girişlerini önemli ölçüde artırabileceğine işaret etti.

Pereira, enflasyonun hedefe ulaşana kadar para politikası koşullarının sıkı tutulması ve mali disiplinin devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye’nin ekonomi ekibinin mali konsolidasyon adımları ekonomiyi sürdürülebilir bir patikaya oturtmak için hayati önemdedir.” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası’nın enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasını sıkı tutma kararlılığının memnuniyet verici olduğunu ekledi.

Türkiye’nin gri listeden çıkarılması kararı, Singapur’un dönem başkanlığında 23-28 Haziran’da düzenlenen FATF Genel Kurulu’nda alındı. Genel Kurul, Türkiye’nin kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele konusundaki eksikliklerini giderdiğini ve bu nedenle gri listeden çıkarıldığını duyurmuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın