Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Gri Listeden Resmen Çıktı!

Türkiye'de gözler Singapur’a ziyarette bulunan Mehmet Şimşek'e çevrilmişken, beklenen açıklama geldi. Türkiye'nin gri listeden çıkarıldığı açıklandı.
Türkiye Gri Listeden Resmen Çıktı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) katılmak için Singapur’a ziyarette bulundu. Türkiye’nin gri listeden çıkıp çıkmayacağı merak edilirken beklenen açıklama geldi.

Bloomberg tarafından paylaşılan bilgilere göre Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force-FATF) bugün itibarıyla Türkiye’nin gri listeden çıkarıldığını açıkladı.

Bunun yanında FATF’nın ilgili dökümanlarında Türkiye ile birlikte Jamaika’nın da gri listeden çıktığı görüldü.

Yapılan açıklamada Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı rejimi konusunda Ekim 2021’de FATF tarafından belirtilen stratejik eksikliklerin giderilmesi için etkinliğini güçlendirdiği not edildi.

Türkiye’nin çıkmasının ardından gri listede kalan ülkeler şu şekilde açıklandı:

GCM Yatırım Banner

“Bulgaristan, Burkina Faso, Kamerun, Hırvatistan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Haiti, Kenya, Mali, Monako, Mozambik, Namibya, Nijerya, Filipinler, Senegal, Güney Afrika, Güney Sudan, Suriye, Tanzanya, Venezuela, Vietnam, Yemen.”

FATF’den gelen açıklama sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan da açıklama geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek tarafından temsil edilmiştir. Atılan doğru adımlar sayesinde Türkiye gri listeden çıkarılmıştır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.”

Elde edilen sonuç ile finansal sisteme güvenin daha da artacağı programın hedeflerine ulaşmanın kolaylaşacağı aktarıldı.

Bunun yanında “Türkiye terörizmin finansmanı ve kara paranın aklanmasıyla mücadelesini bundan sonra da uluslararası standartlarla tam uyum içinde kararlılıkla yürütecektir. Bu çerçevede, MASAK ve diğer kurumların idari düzenlemeler aynı hassasiyetle hayata geçirilecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Şimşek’in Tweeti Heyecanlandırdı

FATF toplantısına katılmak için Singapur’a giden Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten heyecanlandıran bir paylaşım gelmişti FATF toplantısına katılan Şimşek’in Türkiye’nin gri listesinde bulunma durumuna dair bir konuşma yapması planlanıyordu. Halihazırda Singapur’da bulunan Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulunmuştu.

 

Mehmet Şimşek
Kaynak: X/@memetsimsek

Bakan Şimşek, “Başardık” paylaşımını yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.