Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NY FED Eylül Anketi Enflasyonda Görüş Ayrılıkları İçeriyor

New York FED tarafından Eylül ayında yapılan anket, enflasyonun geleceğine ilişkin fikir ayrılıkları içeriyor. Detaylar şöyle...
NY FED Eylül Anketi Enflasyonda Görüş Ayrılıkları İçeriyor
Son Güncelleme: 

New York Federal Rezerv tarafından yapılan yeni bir ankete göre Amerikalılar, kişisel mali durumlarına ilişkin görüşlerini düşürdü ve üniversite masraflarındaki artışta büyük bir düşüş öngördüklerinden geçen ay enflasyon görünümüne ilişkin karışık bir yaklaşım sergilediler.

Ankete katılanlar, Ağustos ayındaki tahmin edilen yüzde 3,6’lık artışa kıyasla bundan bir yıl sonra enflasyonun yüzde 3,7’de kalacağına inanırken, üç yıl sonraki enflasyonun yüzde 3 olacağını tahmin ediyor.

Beklenen enflasyona ilişkin yakın vadeli görünüm biraz kötüleşse de, bankanın en son Tüketici Beklentileri Anketi’ne katılanlar, Ağustos anketindeki yüzde 3 seviyesinden beş yıl sonra enflasyonun yüzde 2,8 seviyesinde kalacağını tahmin ediyor.

Halkın enflasyona bakışı, benzin ve kira gibi temel fiyat değişikliklerine ilişkin beklentilerin pek değişmediği bir dönemde geldi. Katılımcılar gıda maliyetlerinin daha yüksek olmasını bekliyor.

New York Fed anketi, enflasyonun FED’in yüzde 2 hedefine geri getirilmesini amaçlayan agresif faiz artırımlarına son verilmesi için merkez bankasına kapının açılmasına yardımcı olan genel enflasyon hızında bir ılımlı ortamda geldi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

New York FED raporu ayrıca, krediye erişim konusunda endişelerin artmasıyla birlikte katılımcıların kişisel mali durumlarıyla ilgili endişelerin arttığını da ortaya koydu. Raporda durum hakkında doğrudan yorum yapılmazken, öğrenci kredisi geri ödemelerinin yeniden başlatılması bazı tüketicilerin üzerinde baskı yaratabileceğine yer verildi.

Raporda ayrıca iş gücü piyasası beklentilerinin, işsizlik beklentilerinin kötüleşmesi ve algılanan iş kaybı riskinin iyileşmesiyle karışık olduğunu, katılımcılar küçük gelir ve kazanç artışları öngördüklerini bildirdi.

Bu hafta Perşembe günü ABD’de Eylül ayı enflasyon raporu açıklanacak. Beklenti yıllık bazda enflasyonun yüzde 3,7 seviyesinde geleceği yönünde. Açıklanacak rakamlar, FED’in bundan sonraki faiz politikasını belirlemesinde büyük öneme sahip.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu