Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Norveç Varlık Fonu’ndan Türk Hisselerine Dev Yatırım

Norveç'in devlet varlık fonu, 2023 yılının sonunda Türkiye'deki çeşitli şirketlere yaklaşık 1,5 milyar dolar yatırım yaparak portföyünü genişletti. Detaylar haberde;
Norveç Varlık Fonu’ndan Türk Hisselerine Dev Yatırım
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Norveç Varlık Fonu’nun yöneticisi Norges Bank tarafından alınan bilgilere göre fon, geçen sene varlığının bir bölümünü çeşitli alanlarda faaliyet gösteren farklı ölçekteki 39 şirketin hisselerinin satın alınmasında kullandı.

Dünyanın en büyük varlık fonu olma özelliğini taşıyan Norveç Varlık Fonu, Türkiye’deki çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere ise toplam 1 milyar 306 milyon 58 bin dolar yatırım yaptı.

Fonun Türkiye’deki yatırımları arasında TÜPRAŞ-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS), Galata Wind Enerji (GWIND), Erdemir-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL) gibi önemli şirket hisseleri yer aldı. Enerji sektöründeki söz konusu 3 şirkete fonun yaklaşık 146 milyon dolar yatırım yaptığı paylaşıldı.

En Büyük Yatırım TÜPRAŞ’a

Norveç Varlık Fonu’nun Türkiye’deki en büyük yatırımı ise TÜPRAŞ paylarına oldu. Fon, TÜPRAŞ’ın yüzde 1,30’luk hissesine 121,7 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi.

Ayrıca fonun Koç Holding, BİM- Birleşik Mağazalar A.Ş., Akbank, Türk Hava Yolları ve Aselsan gibi şirketlere de önemli miktarlarda yatırım yaptığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Fonun Türkiye portföyündeki en büyük hisse oranının yüzde 4,18’lik pay ile Mavi Giyim’e (MAVI) ait olduğu belirtildi. Mavi Giyim’e yapılan yatırım miktarı 32 milyon 734 bin dolar olarak kaydedildi.

Yataş ve İş Yatırım şirketleri de fonun Türkiye portföyünde yüzde 3’erlik pay ile yer aldı. Şirketlerin hisse senetlerine bağlanan toplam yatırım miktarı sırasıyla 3 milyon 688 bin dolar ve 48 milyon 741 bin doları buldu.

Fon, Yaklaşık 9 Bin Firmaya Yatırım Yaptı

Norveç Varlık Fonu, 2001’den bu yana Türkiye’ye küçük yatırımlar yaparken 2008’den itibaren Türk şirketlerinin hisse senetlerine yönelik yatırımlarını artırdı.

Fon, Norveç’in petrol ve doğal gaz gelirleriyle 1990’dan itibaren yabancı ülkelerin hisse senetleri, tahviller ve emlak piyasalarına yatırım yapıyor.

Norveç hükümeti ise fon gelirlerinin büyük bir kısmını gelecek nesiller için biriktirirken, sadece küçük bir bölümünü kullanabiliyor.

Bloomberg HT haberinde 2023 yılında 65 ülkede 8 bin 859 firmaya yatırım yapan fonun, 31 Aralık 2023 itibarıyla 15 trilyon 765 milyar Norveç kronu (1 trilyon 507 milyar dolar) piyasa değerine ulaştığını bildirdi.

Türkiye’de ulaşım, kimya, otomotiv, yazılım ve çelik sektörlerinde faaliyet gösteren büyük şirket hisseleriyle ilgilenen fon, 2021’de 485 milyon dolar olan yatırımlarını 2022’de 1 milyar 217 bin dolara yükseltti.

Fon yönetimi açıklamasında 2022’nin “zayıf” geçtiğini belirtmesinin ardından 2023’te 213 milyar dolarlık kârla rekor kırdığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın