Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Norveç Enerji Krizinde Avrupa’nın Yanında

Avrupa'daki ülkeler, Rusya'nın neden olduğu enerji kriziyle savaşırken Norveç'ten konuya ilişkin destek geldi. İşte detaylar...
Norveç Enerji Krizinde Avrupa’nın Yanında
HABER GİRİŞ

Avrupa’da, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında ortaya çıkan enerji kriziyle mücadele devam ediyor. Durum böyleyken Norveç’ten konuya yönelik bir açıklama geldi.

Başbakan Jonas Gahr Store, enerji krizini hafifletmeye yardımcı olmak için Avrupalı ortaklarla potansiyel uzun vadeli gaz anlaşmalarının ve fiyat tavanlarının tartışmaya açık olduğunu ifade etti.

Avrupa’nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saldırganlığından sonra gaz eksikliğine nasıl biz çözüm bulabileceği ve vatandaşların, endüstriler için daha uygun fiyatların nasıl güvence altına alınabileceği konusunda derin bir tartışamaya sahip olduğunu aktardı. Ayrıca Norveç’in böyle bir tartışmaya kapılarını kapatmadığını ekledi.

Norveç Başbakanı, Avrupa Birliği’ni ve üye devletleri zorlu bir kışa hazırlanırken enerji arzını tehlikeye atan önlemler almaması konusunda uyarıda bulundu. Bazı petrol ve gaz yöneticileri, Norveç’in Avrupa’ya yardım etmesi için daha fazlasını yapması gerektiğini savundu.

Avrupa’yı İleriye Taşıyabilecek Hiçbir Fikre Kapalı Değiliz

Store, Avrupa ile yapılan herhangi bir anlaşmanın sorumluluğunun, Norveç devlet kontrolündeki petrol grubu Equinor gibi şirketlerde olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Başbakan Avrupa’yı ileriye taşıyabilecek hiçbir fikre kapıyı kapatmadığını belirtti. “Müttefiklerimiz ve ortaklarımız için güvenilirliği artırmamız, istikrarsızlığı azaltmamız Norveç’in çıkarınadır” ifadelerini kullandı.

Norveç’in bu yıl Avrupa’ya gaz arzını yüzde 10 artırdığını bundan dolayı öngörülebilir ve uzun vadeli bir ortak olarak tanınmak istediklerini ekledi. Ancak AB’nin, ABD ve Orta Doğu’daki yeni tedarikçilerden gaz aldığını, bunu tehlikeye atabilecek aceleci kararlar almaması gerektiğini vurguladı.

Su Seviyelerindeki Azalma Avrupa’ya Elektrik İhracatını Etkileyebilir

Norveç hükümeti geçtiğimiz aylarda yüksek sıcaklıklardan dolayı hidroelektrik santrallerindeki  su seviyelerinin azalması Avrupa’ya elektrik ihracatında sorun teşkil edebileceğini kaydetmişti.

Başbakan, kıtlık ve yüksek fiyatların hakim olduğu bu zamanda güçlü tepkiler beklenmesi gerektiğini belirtti. Herhangi bir potansiyel bordüre yalnızca hidroelektrik rezervuarlarının yetersiz su içermesi durumunda ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

Pek çok Avrupa ülkesinin gaz depolarını doldurmaya çalışması gibi kendilerinin de hidroelektrik rezervuarlarını kıştan önce sorumlu bir şekilde doldurma çabası gösterdiklerini bildirdi.

Avrupa Ülkeleri Enerji Krizine Çözüm Yolu Arıyor

Norveç, Avrupa ülkelerine enerji krizinde yardımcı olmaya hazır olduğunu duyururken, ülkeler konuyla ilgili çalışmalar gerçekleştiriyor.

İtalya bu krize çözüm olarak dün kışın daha az ısınma kararı aldıklarını açıkladı. Yetkililer, evlerde ve iş yerlerinde ısıtmayı kısmayı planladıklarını söyledi.

İngiltere’de eski bir milletvekili yakın bir zamanda kriz nedeniyle yüksek gelen faturaları önlemek amacıyla kalorifer peteklerinin arkasına alüminyum folyo koyup kombiyi kapatmalarını önerdi. İnsanların enerji faturalarından tasarruf etmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini belirtti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ise enerji krizinden Rusya’yı suçladı. Yoksul haneleri ve işletmeleri rekor düzeydeki enerji fiyatlarına karşı korumak için çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın