Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya Enerji Krizini Aşmak için Karar Aldı: Kışın Az Yakacağız!

Küresel enerji krizi, kış yaklaşırken Avrupa'yı tedirgin etmeye devam ediyor. İtalya kışın daha az ısınma kararı aldı. Detaylar haberde;
İtalya Enerji Krizini Aşmak için Karar Aldı: Kışın Az Yakacağız!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte her geçen gün artan enerji krizine çözüm arayan ülkelerden birisi de İtalya. Yetkililer, Rus gaz akışının tamamen durmasıyla bağlantılı riskleri azaltmak için kış boyunca evlerde ve iş yerlerinde ısıtmayı kısmayı planlıyor.

İtalya, Şubat ayında Ukrayna’daki çatışmaların başlamasından önce gazının yaklaşık yüzde 40’ını Rusya’dan ithal etmekteydi. Ancak hızla alternatif kaynak arayışına giren ülkenin şu an için Moskova’ya olan bağımlılığını eskiye kıyasla azaltmayı başardığı görülüyor.

İtalya’da Kış Gelirken Yeni Önlem Paketi Duyuruldu

Her şeye rağmen zorlu bir kış döneminin kapıda olduğunun farkında olan İtalya’da hükümet yetkilileri yeni önlem paketini duyurdu.

Salı günü açıklanan hükümet planına göre apartman blokları ve diğer kamu binalarındaki sıcaklık, geçmişe kıyasla bir santigrat derece daha düşük olan 19 santigrat (66 fahrenhayt) olarak ayarlanacak.

Rakam, endüstriyel tesisler için 17 santigrata ayarlanacak. Bunun yanında ısıtma her gün bir saat daha az açık olacak.

GCM Yatırım Banner

Roma ayrıca, gönüllü olarak gaz tüketiminde kısıtlamaya gitme sürecini hızlandırmak için endüstriyel lobi İtalyan Sanayi Genel Konfederasyonu (Confindustria) ile görüşmelerde bulunuyor.

İtalya, alınan önlemler ile Ağustos-Mart döneminde gaz tüketiminin 3.2 milyar metreküp azalmasını umuyor. Bunun yanında elektrik üretmek için alternatif yakıt kaynakları kullanarak 2.1 milyar metreküp daha tasarruf elde etmeyi planlıyor.

Bir dizi önlem arasında, mevcut kömür yakıtlı ve petrol yakıtlı elektrik santrallerinden elde edilen çıktıda bir artış öngörülüyor. Bunun gaz tüketiminde yaklaşık 1.8 milyar metreküplük bir azalmaya yol açması bekleniyor.

Sunulan raporda tasarrufların, bireysel kullanıcıları ve işletmeleri tüketimi azaltmaya teşvik eden diğer önlemlerle artırılabileceği vurgulanıyor.

Gaz Depolama Tanklarının Büyük Kısmı Dolu Durumda

Raporun içeriğinde, İtalya’nın gaz depolama tanklarını Eylül ayı başından itibaren kapasitesinin yüzde 83’üne kadar doldurduğu ve soğuk aylar öncesinde stokların dolduğu da belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın