Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NFT Ekosistemi Büyüyor: Ticaret Hacminde Yeni Rekor

Son yıllarda artan ilgi ile beraber NFT ticaret hacminde yeni bir eşik aşıldı. 2022’de yüzde 200’ün üzerinde büyüme gerçekleşti.
NFT Ekosistemi Büyüyor: Ticaret Hacminde Yeni Rekor
HABER GİRİŞ

Son zamanlarda pek çok ünlü isim ve markalar, NFT’ler ile ilgilenmeye başladı. Metaverse alanındaki gelişmelerin etkisiyle, NFT sektöründeki büyüme hız kazanmış görünüyor.

Verilere göre NFT ticaret hacmi 54 milyar dolara ulaştı. Bu 2022 yılı içerisine yüzde 222’lik bir büyüme olduğunu gösteriyor. Araştırmalara göre küresel NFT hacmi 1 Ocak’ta 16.94 milyar dolar seviyesindeydi. Geçtiğimiz gün itibarıyla bu hacim 54,58 milyar dolara yükseldi.

NFT’ler Yolun Başında Olabilir

NFT ticaret hacmi
Kaynak: IntoTheBlock

Yapılan araştırmalar NFT’lerin benimsenme sürecinin daha yeni başladığına işaret ediyor. Buna göre Ethereum adreslerinin yalnızca yüzde 4.5’i NFT’lere sahip. Bu yüzde de zaman içinde yavaş ama istikrarlı bir artış kaydediyor ve 17 Nisan’da yüzde 4,64 olarak gerçekleşti.

Kripto topluluğu gelecekte NFT’lerdeki büyümenin devam edeceğine inanıyor. Geçtiğimiz günlerde Gate.io yöneticilerinden Marie Tatibouet, NFT’lerin gelecekte Bitcoin’i geride bırakacağına dair açıklamalarda bulunmuştu.

Borsanın pazarlama şefi, tüm sanat eserlerinin NFT haline getirilebileceğini ifade etmişti. Bir başka değerlendirme ise Amazon CEO’su Andy Jassy tarafından yapılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Jassy, kripto paraların ödeme olarak kullanılması için erken olduğunu ancak NFT’lerin e-ticaret platformlarında kullanılabileceğinin işaretini vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.