Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Net Karı Düşen Şirketin Hissesinde “Al” Tavsiyesi Sona Erdi

Hasılatı ve net karı 2023 yılına göre ciddi oranda gerileyen Şişecam için beklentiler değişti. Alnus Yatırım hedef fiyatını düşürdü. İşte detaylar;
Net Karı Düşen Şirketin Hissesinde “Al” Tavsiyesi Sona Erdi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da hisse performansıyla yatırımcıların beklentilerinin altında kalan Şişecam (SISE) geçtiğimiz günlerde 2024’ün ilk çeyreğini kapsayan finansal sonuçlarını paylaşmıştı. Alnus Yatırım, 4 Haziran’da şirket için hazırladığı raporda hedef fiyatını ve tavsiyesini güncelledi.

Şirketin hasılatının geçen yılın aynı dönemine göre 7,97 milyar TL tutarında azalış görüldüğüne dikkat çeken Alnus Yatırım, hasılattaki gerilemenin bölgesel olarak yurt içi ve Avrupa satışlarındaki azalıştan kaynaklandığını ifade etti.

Şişecam’ın faaliyet gruplarına göre bakıldığında en önem segmentlerin başında “kimyasallar” grubu hasılatında 3,38 milyar TL’lik azalışın hasılatta etkili olduğu vurgulandı.

Net kardaki yüzde 55,76’lık kaybın başı başına hasılattaki azalıştan kaynaklandığı, TMS 29 kapsamında yazılan parasal kazancın vergi giderinin etkisini sıfırladığı ve olası dönem zararı oluşmasını engellediği kaydedildi.

Alnus Yatırım, SISE için 12 aylık hedef fiyatını 71 TL seviyesinden 63,50 TL’ye güncelledi ve “al” tavsiyesini “tut”a çevirdi.

GCM Yatırım Banner

Son günlerde bilanço etkisiyle aşağı yönlü hareket eden SISE, 4 Haziran’da kapanışını yüzde 1,5 düşüşle 48,2 TL’ye geriledi. Haftalık yüzde 10 değer kaybeden hisse yıllık bazda yüzde 17 artışla BIST 100 endeksinin oldukça gerisinde kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.