Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: KKM’nin Bütçeye Maliyeti 95 Milyar Liraya Geriledi

Faizi Hazine’nin sırtlanacağı KMM ile ilgili Bakan Nebati’den mevduat hesabı güzellemelerini sürdüren açıklamalar geldi.
Nebati: KKM’nin Bütçeye Maliyeti 95 Milyar Liraya Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Faiz indirimi ısrarı sürdüğü için artan döviz kurunu baskılamaya giden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin başı çektiği ekonomi yönetiminin getirdiği kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında biriken tutar son açıklanan verilere göre 2,3 trilyon liraya çıkarak devasa boyutlara ulaştı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tur yolunun açılmasıyla birlikte dolara giden tüm yolları tıkamaya çalışan Merkez Bankası’nın KKM’ye verdiği destek arttı.

Ancak faizi Hazine’nin sırtlayacağı KKM’nin bütçede var olan kara deliği büyütme riski piyasada endişe yarattı.

Oluşan endişeleri dindirmek için açıklama paylaşan Bakan Nebati, KKM’nin bütçeye yük oluşturmadığını savundu.

Hesaplarda biriken tutar artsa da Hazine’ye yansıyacak olan maliyetin düşüş gösterdiğini sosyal medya hesabından şu sözlerle paylaştı:

GCM Yatırım Banner

“Bugün toplam 2,3 trilyon liraya ulaşan KKM uygulamasının bütçeye maliyeti de giderek azalmaya devam etmiş, toplamda 95,3 milyar lira olarak gerçekleşmiştir.”

“KKM Ekonomimize Olumlu Katkılar Sunmaktadır”

Açıklamasında, yurt içi ve yurt dışı piyasalarda yaşanan şoklara atıf yapan Nebati, tüm olumsuz koşullara rağmen AKP iktidarının hızlı toparlanabilme gücüne sahip olduğunu ifade etti.

Mevcut iktidarın proaktif çözümler üretebilme kabiliyetinde olduğunu belirterek, “Bütçe disiplininden asla taviz vermeden, faiz giderlerinin bütçe içindeki payını 2002’deki yüzde 43,2 seviyesinden bugün yüzde 10,6 seviyelerine kadar nasıl düşürebildiyse; nasıl ki oluşturduğu bu mali alan sayesinde ülkemize asırlık eser ve hizmetler kazandırabildiyse; KKM gibi yenilikçi enstrümanlarla da ekonomimize olumlu katkılar sunmaktadır” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.