Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati, İstanbul Finans Merkezi ile Hedeflenenleri Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, İstanbul'u küresel bankacılık merkezlerinden biri haline getireceğini savunduğu İFM'nin açılışında konuştu. Detaylar haberde;
Nebati, İstanbul Finans Merkezi ile Hedeflenenleri Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Temeli eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde atılan İstanbul Finans Merkezi’nin yapımı Nebati döneminde tamamlandı. Bugün açılışı yapılan İstanbul Finans Merkezinin töreninde, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati açıklamasında İstanbul Finans Merkezi’nin, Türkiye’nin finansal kuruluşlarının dijital finansal hizmetlerinde ve sürdürülebilir finansman gibi alanlarında atılım yapması için önem teşkil edeceğini belirtti.

İstanbul Finans Merkezi (İFM) ile uluslararası sürdürülebilir fonların Türkiye’ye getirilerek reel sektöre yeşil finansman sağlanması için önemli bir sinerji kaynağı olacağını öngördü.

İstanbul Küresel Bankacılık Merkezi Olacak

Merkezin katkılarından bahseden Nebati, merkez ile İstanbul’un katılım finans ve İslami bankacılığı alanında küresel bir merkeze dönüşeceğine dair tahminde bulundu.

Nebati, İFM’nin gelecek 15 yıl içerisinden toplamda 102 bin ek istihdam oluşturmasını hedeflediklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

İstanbul Finans Merkezi’nin rekabetçi olması için çeşitli indirim, istisna ve vergi avantajları sağlandığını vurgulayan Nebati, “Bu teşviklere ilave olarak, ekosistemin tamamlayıcı unsurlarını kapsayan Katılım Finans Strateji Belgesi’ni yayımladık.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü bünyesinde Fintech Hub adı verilen bir çevrimiçi platformu kurularak iş fikirlerinin yatırımcılarla buluşabilmesine olanak sağlanacağına dikkat çekti. Tüm bunlara ek olarak Bakan Nebati, Fintek Akademi’nin de hayata geçirileceğinin altını çizdi.

İFM’nin 2036 yılı itibarıyla Türkiye’nin toplam finansal hizmet ihracatının yaklaşık 3 kat arttıracağını savunan Nebati, 15 yıl içerisinde Gayri Safı Yurt İçi Hasılaya (GSYİH) yapacağı toplam katkının yaklaşık 130 milyar dolar olacağını öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.