Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul Finans Merkezi Açıldı!

İstanbul Finans Merkezi'nin uzun zamandır beklenen açılışı nihayet gerçekleşiyor. Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinden öne çıkan başlıklar şöyle…
İstanbul Finans Merkezi Açıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Finans Merkezi Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan konuşmasına, “Bugün sizlerle ülkemiz ekonomisi ve finans sektörümüz açısından stratejik önemde bir açılış sebebiyle bir aradayız. 6 Şubat depremlerinin gölgesinde idrak ettiğimiz Ramazan ayını her bakımdan dolu dolu değerlendirmenin gayreti içerisindeyiz. Hem yaraları sarma hem de müjdeli haberler verme hedefiyle hareket ediyoruz. Depremzede kardeşlerimize yardımları ihmal etmeden kalkınma yolundaki adımlarımızı da sürdürüyoruz.” sözleriyle başladı.

Yurt içinden ve dışından banka ve finans kuruluşlarını barındıracak olan merkezde, 50 bin kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Finans merkezinin belirgin bir şekilde batıdan doğuya kaydığını, bunun da İstanbul’un önünde yeni fırsatlar açtığını söyledi. Hedefleri bir adım daha yukarıya taşıdıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un hem coğrafi hem de ticari köprü görevi üstlenmesi bakımından finans sektöründe aynı yapıyı kurabileceğini dile getirdi.

“İstanbul’u dünyanın sayılı finans merkezlerinden bir tanesi haline getireceğiz demiştik ve getirdik.” diyen Erdoğan, 65 milyar TL yatırım ile ülkemizin ve dünyanın en prestijli merkezini hayata geçirdiklerini, 600 milyon TL değerindeki fonu çevre dostu yeşil binalar ile kullandıklarını anlattı.

21 ofis binası, 100 bin m2’lik alışveriş merkezi, 26 bin 500 araç kapasitesi, oteli ve akıllı şehir konseptiyle iş dünyasının tüm ihtiyaçlarına cevap verecek olan merkezin, İstanbul’da yeni bir finansal ekosistem oluşturacağını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Finansal İstikrarın Devamını Sağlayacaktır

İstanbul Finans Merkezi’nin finansal istikrarın devamına ekonomide öngörülebilirliğe ve istihdamın yükselmesine katkı sağlayacağını belirtti. Yakın zamanda Fintek stratejik belgesini de kamuoyu ile paylaşacaklarını söyleyen Erdoğan, desteklerle genç girişimcileri yalnız bırakmayacaklarını belirtti.

Ardından sözü 14 Mayıs seçimlerine getirdi. Sandığın renginden en ufak bir şüphe duymadığını, seçimlerin siyasi partilerin ve ittifakların kantara çıktığı günler olduğunu, milletin böyle dönemlerde vaatleri ölçüp tarttığını ve gelecek beş sene içerisinde kim tarafından yönetilmek istediğini seçtiğini anlattı.

İstanbul Finans Merkezi Açılışında Bakanlardan Açıklamalar

Törende ilk sözü alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kapalıçarşı ve Topkapı Sarayı’ndan aldıkları ilhamla hayata geçirdikleri finans merkezinin yatırım değerinin 65 milyar TL’yi bulduğunu söyledi.

Anadolu Yakası’nda  2 bin 100 kişilik bir kongre merkezini kazandırdıklarını, Ümraniye-Kadıköy hattında bağlantı planladıklarını ve  Finans Merkezi’nin altında metro inşasının da yürütüldüğünü söyledi.

Ardından sözü alan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “İstanbul Finans Merkezi’nin ekonomimize sunacağı yepyeni fırsatların yanında eşsiz bir yerleşke olacak. Küresel bir etkileşim ve inovasyon merkezi olarak finansal faaliyetlerimizin gelişmesine katkıda bulunacak.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.