Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: EYT ve Öğretmenler, İlgili Bakanlıklarda Gündemde

Nureddin Nebati, EYT ve öğretmenler ilgili konunun neticelenmesi için bakanlıklarda çalışmaların devam ettiğini söyledi. İşte detaylar;
Nebati: EYT ve Öğretmenler, İlgili Bakanlıklarda Gündemde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, hafta başında dar gelirlilere yönelik destek çalışmalarının tamamlandığını ve bunun yakında açıklanacağını müjdelemişti. Dün akşam ise tamamlanan destek çalışmalarının detaylarını aktarmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün resmi Twitter hesabından açıklanan destek çalışmalarını yazan gazetelerin, başlıklarını değiştirdiklerine yönelik iddiada bulunarak şöyle konuştu:

“Sayın Nebati, gece gece panikle bana yazmışsınız, gazetelerinize gece yarısı manşet değiştirtmişsiniz.”

Kılıçdaroğlu açıklamasının devamında, “Rahat olabilirsiniz milletimizin derdi çözülsün, tek laf etmem demiştim zaten.” diyerek yeni hedefi emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve öğretmenler olarak gösterdi.

Nebati bugün resmi Twitter hesabından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine şöyle yanıt verdi:

GCM Yatırım Banner

“Bizim panikle yaptığımız hiçbir işimiz yok, sadece sizin rol kapma girişimlerinizi deşifre ediyoruz.”

27 Temmuz’dan bu yana Adalet Bakanlığı ile birlikte dar gelirli vatandaşlara yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Nebati, çalışmaların kamuoyunda bulunduğuna işaret etti.

EYT ve öğretmenler konusu üzerine bakanlıklarda koordineli çalışmaların devam ettiğini yineleyen Nebati, Kılıçdaroğlu’nun çalışmaları takip ederek konuştuğunu söyledi.

Nebati, “Bizi izlemeye devam edin.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Destek Paketinin Detayları

Bakan Nebati, dün akşam dar gelirli vatandaşlara yönelik yapılan çalışmanın detaylarını paylaşarak, 6 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borçlarının yakında tasfiye edileceğini duyurmuştu.

Destek paketinin iyi ayaktan oluştuğu aktarılarak, ilk ayağında 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcunun icradan düşüleceği bilgisi verilmişti. Ailelerin borçlu olduğu şirketlerin, icraya verilen alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterilip vergiden düşüleceği eklenmişti.

Paketin ikici ayağında ise varlık yönetim şirketleri tarafından sürdürülen icradaki borçları kapsadığına dikkat çekilmişti. Yaklaşık bir milyona yakın vatandaşın varlık yönetimi şirketlerine devredilmiş ve 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devletin üstleneceği kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın