Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Dar Gelirliler için 2 Yeni Destek Yolda!

Hazine Bakanı Nebati, ekonomi gündemine yönelik açıklamalarda bulunurken destek müjdeleri verdi. Tamamlanan ve planlanan çalışmalar altta;
Bakan Nebati: Dar Gelirliler için 2 Yeni Destek Yolda!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Dar gelirliler için iki yeni destek çalışmasının tamamlandığını, yakında açıklanacağını duyurdu.

Konut fiyatlarında ve kirada normalleşmenin başladığını belirten Nebati, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinin gerçekleşeceğine işaret etti. İcra, haciz ve konut desteği için tamamlanan çalışmaların yakında açıklanacağını müjdeledi.

Nebati, ticari kredilere faiz sınırı adımı ile faizlerde gerilemenin hedeflendiğini bildirdi. Merkez Bankası ile ticari kredi faiz oranlarında makasın açıldığına değindi.

2 ve 10 yıllık tahvil faizlerinin 2 puandan fazla gerilediğini ileten Nebati şöyle konuştu:

“Menkul kıymetlere olan ihtiyaçla hazinenin borçlanma oranı düşmüş oluyor. Büyük ihtimalle kredi faizlerinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz oranlarına yakınsayacağı konusunda beklentimiz var.”

GCM Yatırım Banner

Eylül ayında tahvil ihracına çıkılacağının bilgisini veren Nebati, böylece bankaların ihtiyaçlarının karşılanacağını söyledi. Alınan kararların, kredilere ve Türkiye ekonomi modeline uygun kullandırılacağı eklendi.

Bireysel kredilerde sıkıntı olacağına ihtimal vermediklerini aktararak, yatırımların artırılması yönünde kredi vermek ve bireysel tüketiciler için her türlü desteğinin sağlanacağı amaçlanıyor.

Nebati’den Büyüme ve Enflasyon Vurgusu!

Bakan Nebati, Türkiye’nin cari işlemler ve ödemeler dengesini karşılama konusunda da hiçbir zaman sıkıntı yaşamadığını vurguladı. İkinci çeyrekte yüzde 7,3’ten fazla büyümenin hedeflendiğini söyleyen Nebati, iç ticaret ve dış ticaret arasındaki denge ile büyümeye yaklaşıldığını belirtti.

Türkiye’nin üretim merkezi olduğu iletilen konuşmada, kamu yönetiminin belirli bir amaç doğrultusunda hareket edip ihracat odaklı yapının oluşturulacağı kaydedildi.

Emtia fiyatlarında da ılımlı aşağı doğru gidişatın olduğuna değinen Bakan Nebati, petrol fiyatlarının 100 doların altında kaldığına dikkat çekti.

Enflasyondaki artış hızının düştüğüne işaret edilerek, 2023’ü de kapsayacak şekilde devam edeceği bilgisi verildi. Seçim zamanında bütçeden taviz vermeden mücadele edileceğinin altı çizildi.

Bu arada açıklanan son veriler, Türkiye’de enflasyonun Temmuz 2022 döneminde, geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 79,60 oranında arttığını gösterdi. Ocak’ta yüzde 48’in üzerine çıkan enflasyon, yıl başından bu yana artıyor. Haziran’da yıllık enflasyon yüzde 78,62, Mayıs’ta da yüzde 73,5 artış kaydetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın