Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Enflasyon için Elimizi Taşın Altına Koyacağız

Bakan Nebati, Türkiye ekonomisinin son 2 yıldaki başarısının tüm dünya tarafından takdir edildiğini söyledi. Enflasyon ve döviz kurlarına ilişkin açıklamaları öne çıktı.
Nebati: Enflasyon için Elimizi Taşın Altına Koyacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin (TKBB) 21. Olağan Genel Kurulu’nda önemli açıklamalarda bulundu. Daha önce enflasyonu kalıcı olarak tek haneye indireceklerini söyleyen Nebati, bugün enflasyon beklentilerindeki katılığın kırılmasını sağlayacaklarını bildirdi.

Tüm dünyanın son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya olduğunu belirtirken İspanya’yı örnek gösterdi. Avrupa ülkesindeki üretici fiyat artışlarının bir buçuk yıl içinde yıllık olarak negatif rakamlardan yüzde 40’lara ulaştığını dile getirdi.

Nebati: Enflasyon Beklentilerini El Ele Vererek Düzenleyeceğiz!

“Bu küresel gelişmelerin neden olduğu üretim maliyetlerindeki artışlar karşısında kaynaklarımızı en etkin ve çözüm odaklı bir yaklaşımla kullanıyor ve maruz kalınan maliyetleri önemli ölçüde sübvanse ediyoruz.” dedi.

Sanayicileri desteklediklerini ve desteğin süreceğini belirten Nebati, hane halkında kullanılan doğal gazda yüzde 78 oranında vatandaşları desteklediklerini aktardı.

Nebati, kur korumalı mevduat ve katılım hesabı gibi destekleyici enstrümanlarla enflasyonda büyük bir belirleyici olan döviz kurlarındaki fiyat dalgalanmalarını, büyük oranda dengelediklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu arada dolar kuru bugün 15,88 liraya kadar yükselerek Aralık rekorundan sonra en yüksek seviyeye çıktı.

“Şimdi hedefimiz enflasyonun ana sebeplerinden biri olan beklentileri düzeltmektir” diyen Nebati, “beklentileri el ele vererek, birlikte adımlar atarak, elimizi taşın altına koyarak ve yüreğimizle halledeceğiz” ifadelerini kullandı.

Nebati: Türkiye Ekonomisinin Son 2 Yıldaki Başarısı Tüm Dünya Tarafından Takdir Ediliyor

Türkiye ekonomisindeki son 2 yıldaki başarının tüm dünya tarafından takdir edildiğini söyledi. Nebati, süregelen olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin büyümeyi sürdürdüğünü belirtti.
Burada Hazine Bakanı, ilk çeyrekte ekonominin büyüdüğünü gösteren öncü verilere atıfta bulundu.

Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11’lik büyüme kaydetmişti.

Nebati, ekonomik büyümenin yanında rekor ihracat verilerini anımsattı. “İhracatta her ay yeni rekorlara imza atıyoruz” diyen Nebati, Nisan’da 23,4 milyar dolarlık ihracat ile tüm zamanların rekorunun kırıldığını vurguladı. Turizm sektörüne dair pozitif beklentilerin olduğunu aktaran Nebati, ekonominin ürettiğini, ihraç ettiğini, istihdam oluşturduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.