Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati, Anonim Para Akışı İddialarına Yanıt Verdi

Bakan Nebati, İngiliz basınında yer alan, Türkiye hazinesine kaynağı belirsiz para girişi olduğuna yönelik habere cevap verdi. Ayrıntılar haberde;
Nebati, Anonim Para Akışı İddialarına Yanıt Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiliz gazetesi Financial Times’da geçen gün kaleme alınan haberde, Türkiye’ye yüklü miktarda para girişinin olduğu ve kaynağın belirsiz kaldığı iddiasının ardından dikkatler Türkiye tarafına çevrilmiş, yetkili makamlardan haberin doğruluğu ya da para kaynağına ilişkin açıklama gelmemişti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün Twitter hesabı üzerinden iddialara ilişkin yanıt verdi.

Financial Times’ın Türkiye’nin cari açık verisindeki 24,4 milyar dolarlık net hata ve noksan kalemine dikkat çektiği haberine Bakan Nebati cevap olarak uygulanan ekonomi modelini işaret etti.

Kaynağı belirlenemeyen para girişiyle Türkiye’nin hazinesini kimin doldurduğunu sorgulayan gazeteye Nebati’nin verdiği cevap, “Türkiye ekonomi modeli, yatırım, üretim, istihdam, ihracat, büyüme” oldu.

Bakan, ülkede istihdam odaklı büyüme hedefinde uygulanan model ile birlikte hazinenin dolduğunu savundu. Haberdeki iddiaların aksine, dış kaynaklı bir mali desteğin olduğunu söylemedi.

Hindiyi Kim Dolduruyor?

Londra merkezli gazetede yer alan haber “Türkiye’yi kim dolduruyor” (Who’s stuffing Turkey) başlığıyla yayımlanarak Türkiye’ye gönderme yapılmış, “doldurma” ifadesi hindi dolma (stuffed turkey) yemeği ile ilişkilendirilmişti. Bu sebeple haberde Türkiye’yi rencide edici bir başlık kullanılması dikkatleri çekmişti.

GCM Yatırım Banner

Haberin içeriğinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayımladığı son verilerde Temmuz’da cari açığın artarak yıl genelinde 36,6 milyar dolara ulaştığına değinildi.

Son 10 yılda küresel yatırımcıların Türkiye’den büyük bir kaçışa imza attığı, ellerindeki hisse senedi ve tahvilin 2013’e göre çok daha düşük kaldığı belirtildi.

Haberde, net hata ve noksanın geçen yılın ilk 7 ayında 10,2 milyar dolarken bu yıl 24 milyar doları aştığı ve bu tip tutarsızlıkların, yabancı ortakların verilerinden kaynaklandığı ima edildi. Söz konusu rakamların ise çok büyük meblağlar olduğunun altı çizildi.

Paranın Kaynağı Olarak Rusya Gösterildi

Haberde yer alan iddiaların öznesi Rusya oldu. Rus sermayesinin Türkiye’ye gelmiş olduğu öne sürüldü.

Haberde, ” Şimdilik gerçek bilinmeyebilir ancak yakın zamanda Rusya’dan milyarlarca doları Türkiye üzerinden hareket ettiren bir Rus oligarkıyla çalışırsanız – ya da aslında kendiniz bir oligarksanız – lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin” şeklinde imalı bir ifadeye yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.