Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Açıkladı: Cari Açık Serisi 9. Aya Genişledi

Yurt içi ekonomi gündeminin beklenen verilerinden ödemeler dengesi istatistikleri yayımlandı. İşte cari işlemler açığının Temmuz’daki durumu…
Merkez Bankası Açıkladı: Cari Açık Serisi 9. Aya Genişledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) raporuna göre cari denge Temmuz’da 9 aydır üst üste açık verdi.

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre 3,7 milyar dolar artarak 4,01 milyar dolara ulaştı. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 36,6 milyar dolara ulaştı.

Cari işlemler açığı Haziran’da önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyar 269 milyon dolar artışla 3 milyar 458 milyon dolar olmuştu. 12 aylık açık ise 32,7 milyar dolara dayanmıştı.

Temmuz Ödemeler Dengesi İstatistikleri
KAYNAK: TCMB

Temmuz ve 12 aylık açık artışında, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının yıllık bazda 6,16 milyar dolar artarak 9,30 milyar dolara yükselmesi etkili oldu. Aynı dönemde hizmetler dengesi kaynaklı girişler 2,26 milyar dolar arttı ve 5,77 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Birincil gelir dengesi kaynaklı çıkışlar ise 181 milyon dolar azalarak 559 milyon dolara geriledi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, Temmuz’da 3,73 milyar dolar fazla verdi. 2021’in aynı ayında 3,12 milyar dolar fazla vermişti.

GCM Yatırım Banner

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, yıllık bazda 1,57 milyar dolar artışla 4,09 milyar dolar oldu. İkincil gelir dengesi kalemi, 79 milyon dolar net giriş kaydetti. Rakam bir önceki yılın aynı ayında 66 milyon dolar net giriş olarak kaydedildi.

Doğrudan Yatırımlardan Net Girişler Çeyrek Milyar Dolar!

Merkez Bankası raporu, doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişlerin Temmuz’da 252 milyon dolar olarak gerçekleştiğini gösterdi.

Haziran’da rakam 950 milyon dolar seviyesindeydi. Portföy yatırımları 631 milyon dolar net çıkış kaydetti.

Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasalarında 222 milyon dolar net satış yaptığı gözlemlendi. Devlet iç borçlanma senetleri piyasalarında ise 173 milyon dolar net satış yapıldı.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar 13 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi. Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 983 milyon dolar net artış kaydetti.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 411 milyon dolar ve Türk Lirası cinsinden 287 milyon dolar net artış olmak üzere toplam 698 milyon dolar net artış kaydetti.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar 801 milyon dolar net geri ödeme yaptı. Diğer sektörler 3,52 milyar dolar net kullanım gerçekleştirdi. Resmi rezervlerde bu ay 4,42 milyar dolar net artış gözlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.