Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO’dan Türkiye Kararı: Zirve Düzenlenecek

NATO tarafından paylaşılan bildirgede, 2025’te Hollanda’da yapılacak zirvenin ardından bir sonraki zirvenin Türkiye’de yapılacağı kaydedildi. Detaylar şöyle...
NATO’dan Türkiye Kararı: Zirve Düzenlenecek
HABER GİRİŞ

NATO’nun iki gündür Washington D.C.’de süren zirvesinin sonuç bildirgesi yayımlandı. Bu bildirgede, 2025 yılında Hollanda’da yapılacak zirvenin ardından bir sonraki NATO zirvesinin Türkiye’de düzenleneceği açıklandı.

Bildirgede, NATO’nun Ukrayna’yı “NATO üyeliği de dahil olmak üzere tam Avrupa-Atlantik entegrasyonuna giden geri dönüşü olmayan yolda” desteklemeye devam edeceği belirtildi. Müttefiklerin gelecek yıl Ukrayna’ya 40 milyar avroluk (43,28 milyar dolar) askeri yardım finansmanı sağlamayı planladıkları vurgulandı.

Bildirgede, Ukrayna’nın NATO’ya katılma davetinin, müttefiklerin onayı ve gerekli şartların yerine getirilmesi halinde gönderileceği ifade edildi. Ukrayna’nın kendi güvenlik düzenlemelerini seçme ve dış müdahale olmadan kendi geleceğine karar verme hakkını tam olarak desteklendiği belirtilen açıklamada, “Ukrayna’nın geleceği NATO’dadır. Ukrayna giderek daha fazla birlikte çalışabilir hale geldi ve İttifak ile siyasi açıdan bütünleşti.” ifadeleri yer aldı.

Rusya’nın, BM Şartı da dahil olmak üzere “uluslararası hukukun bariz bir ihlali” olarak Ukrayna’daki savaşın tek sorumlusu olduğu belirtildi. Rus kuvvetlerinin ve yetkililerinin insan hakları ihlalleri, savaş suçları ve diğer uluslararası hukuk ihlalleri için cezasız kalmayacağı vurgulandı.

Terörle Mücadele Vurgusu

Terörle mücadelenin NATO’nun kolektif savunması açısından vazgeçilmez olmaya devam ettiği belirtilerek, “Teröristler ve terör örgütleri tarafından ortaya konan tehdit ve zorluklara kararlılıkla karşı koymaya devam edeceğiz.” denildi.

GCM Yatırım Banner

Batı Balkanlar ve Karadeniz bölgelerinin stratejik önemi de vurgulanarak, NATO’nun bölgenin güvenliğine ve istikrarına güçlü bir şekilde bağlı olduğu ifade edildi.

Bölgesel barış ve güvenliği desteklemek amacıyla Batı Balkanlar ile siyasi diyaloğun ve pratik işbirliğinin geliştirilmeye devam edileceği, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne de atıf yapılarak, müttefiklerin Karadeniz bölgesinin güvenliği, emniyeti, istikrarı ve seyrüsefer özgürlüğünü korumaya yönelik çabalarına destek verildiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.