Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nasdaq, FED’in Faize Devam Edeceği Sinyalleri ile Düşüşünü Uzatıyor

FED’in almış olduğu faiz kararının ardından ortaya koyduğu şahin söylemler, Nasdaq endeksinde kayıpları beraberinde getirdi.
Nasdaq, FED’in Faize Devam Edeceği Sinyalleri ile Düşüşünü Uzatıyor
Son Güncelleme: 

Nasdaq, FED’in bu yıl başka bir faiz artırımının yaklaştığı sinyalini vermesinin ardından günlük bazda yüzde 1’in üzerinde düşüş kaydetti. Tesla, Meta, Amazon, Alphabet ve Nvidia dahil olmak üzere teknoloji hisselerinde yüzde 1,5 ila yüzde 3 arasında kayıplar meydana geldi. 2 yıllık ve 10 yıllık Hazine tahvil getirileri son yılların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Yarı iletken firması Broadcom, Alphabet’in sahibi olduğu Google’ın yöneticilerinin, şirketin 2027 gibi erken bir tarihte yapay zeka çipleri tedarikçisi olmaktan vazgeçmeyi tartıştığı raporu üzerine yüzde 4’e yakın değer kaybetti.

Hisselerdeki düşüş Federal Rezerv’in dün faizleri sabit bırakmasının ardından, enflasyona karşı mücadelenin henüz bitmediğine dair uyarılarla ekonomik projeksiyonları yükseltmesi ile geldi.

Nasdaq endeksi grafiği
Kaynak: TradingView

FED’in güncellenen üç aylık tahminleri, gösterge faiz oranının 2023’te bir kez daha yüzde 5,50-5,75 aralığına kadar yükseltilebileceğini, para politikasının ise 2024 boyunca beklenenden daha sıkı kalabileceğini gösterdi.

New York’taki CFRA Research baş yatırım stratejisti Sam Stovall, “Ekonomistlerimiz gelecek yılın dört çeyreğinin her birinde kesinti bekliyordu, ancak şimdi ilk kesintinin ikinci çeyreğe kadar erteleneceğini düşünüyorlar” açıklamasını yaptı.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Oranlardaki tedirginliğe ek olarak, ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta beklenmedik bir şekilde düşerken, Philadelphia FED’in iş koşulları endeksi okuması Eylül ayında beklenenden daha kötü bir düşüş göstererek resesyon endişelerini artırdı.

Stovall, ekonominin resesyona doğru gittiğine dair artan endişeler olduğuna dikkat çekti. CME’nin FedWatch aracına göre, yatırımcıların Kasım ve Aralık aylarında gösterge faiz oranının değişmeden kalacağı yönündeki tahminleri sırasıyla yüzde 73 ve yüzde 54 seviyesinde bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu