Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MÜSİAD Başkanı: Şoklara Sadece Öz Varlıklarla Cevap Verilebilir

Bugün gelen birinci çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren MÜSİAD Başkanı, Türkiye ekonomisinin tüm şoklara direncinin olduğunu söyleyerek açıklamalarda bulundu.
MÜSİAD Başkanı: Şoklara Sadece Öz Varlıklarla Cevap Verilebilir
HABER GİRİŞ

Geçen yıl yaptığı değerlendirmelerde Türkiye ekonomisinin dünya ortalamasının üzerinde büyüyeceğine inandığını paylaşan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, bugün açıklanan büyüme rakamlarını yorumladı.

Yılın ilk çeyreğinde beklenti üstünde büyüme performansı gösteren Türkiye’nin şubat ayında şahit olduğu deprem felaketini hatırlatan MÜSİAD Başkanı, tarihi boyuttaki felakete rağmen yüzde 4 oranında bir büyüme rakamına ulaşılmasını ekonominin güçlü yapısıyla açıkladı.

Asmalı, “Bu gelişme, Türkiye ekonomisinin, yaşadığı her türlü şoka yalnızca kendi öz varlıklarıyla cevap verebilecek güç ve dirence sahip olduğunu bir kez daha ispatlamıştır” diye ifade kullandı.

2023’ün birinci çeyreğinde Endonezya ve Çin’den sonra Türkiye’nin de G20 listesinde adının geçtiğini belirterek, “Türkiye’nin pozitif büyüme eğilimi üst üste 11’inci çeyreğe ulaşmıştır. Bu dönemde iç talebin 11,6 puanla büyümeye güçlü bir destek vermesi ekonomik aktivitenin canlılığına işaret ederken, yatırımlardan gelen 1,2 puanlık katkı da reel sektör adına memnuniyet verici bir gelişme olmuştur” dedi.

Daha önce yaptığı değerlendirmelerde 2023’te ihracatta yüksek performans beklediklerini kaydeden MÜSİAD Başkanı, ithalatın büyümeye negatif etkisine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

“Net dış talep büyümeyi 2,8 puan sınırlandırmıştır” diyerek, üretime daha fazla odaklanma mesajı verdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.