Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MÜSİAD Başkanı 2023’te İhracatta Yüksek Performans Bekliyor

MÜSİAD Başkanı, 2022 yılını avantajla kapatan ihracatçıların yeni yılda da performansını sürdüreceğini söyleyerek, 2023 yılı için beklentilerini açıkladı.
MÜSİAD Başkanı 2023’te İhracatta Yüksek Performans Bekliyor
HABER GİRİŞ

Daha önce yaptığı açıklamalarda resesyon endişesine sahip olmadığını gösteren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Türkiye ekonomisinin 2022 yılı ihracat verilerini değerlendirirken de benzer tutumunu sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı etkinlikte paylaşılan ihracat rakamlarını değerlendiren Asmalı, 2022 ihracat performansını beğenen isimlerden oldu.

Konuya dair görüş bildiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe gibi MÜSİAD Başkanı da ihracatçıların gelecek yılki performansından umutlu olduğunu gösterdi.

Konuya dair görüşlerini yazılı açıklamayla paylaşan Asmalı, “Küresel ölçekte durgun bir dönem olan 2022’de ihracatçılarımızın sergilediği performans takdire şayandır” dedi.

“2023’te de Söz Konusu Eğilimin Sürmesini Bekliyoruz”

MÜSİAD Başkanı, yeni yılda net dış talebin büyümeye sağlayacağı katkının süreceği beklentisinde olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Geride kalan yılda Türkiye ekonomisinin ilk üç çeyrekte yıllık bazda yüzde 6,2 büyüdüğünü ve bu büyüme rakamına net ihracatın katkısının yüzde 2 olduğunu hatırlattı.

Çoğu büyük ekonomilerde durgunluk sinyalleri kendini gösterirken ve küçülme eğilimi görülürken Türkiye’nin kritik anlarda büyük başarılar elde ettiğine dikkat çekti.

Asmalı, “Bu bağlamda 2022 yılında yüzde 12,9 artışla 254,2 milyar dolarla Cumhuriyet tarihimizde yeni bir rekora imza atan bütün ihracatçılarımızı tebrik ediyor, söz konusu eğilimin 2023 yılında da devam edeceğine inanıyoruz” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın