Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MÜSİAD Başkanı: Dünya Ortalamasının Üzerinde Büyüyeceğiz

Resesyon korkusu içerisinde olmadığını gösteren MÜSİAD Başkanı, Türkiye’nin büyüme karnesinin 2023’te daha parlak olacağını savundu. Enflasyon için iyimser konuştu.
MÜSİAD Başkanı: Dünya Ortalamasının Üzerinde Büyüyeceğiz
HABER GİRİŞ

Avrupa’da yaşanan resesyon endişelerinin Türkiye ekonomisine yansıması ihtimali özellikle ihracat sektöründe tedirginlik yaratırken 2023 yılı için farklı senaryolar değerlendiriliyor. Söz konusu senaryolara ilişkin beklenti halinde olan isim, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı oldu.

2023 yılı beklentilerini AA muhabiri ile paylaşan MÜSİAD Başkanı, gelecek yılın ikinci çeyreğinden itibaren küresel ekonomide toparlanma eğilimi görmeyi beklediklerini söyledi.

Asmalı, “2023 yılında sanayi ve ihracat rakamlarının Türkiye’de büyümeye destekleyici yönde daha fazla etki edeceğini öngörüyoruz” dedi.

Pandemi sürecinin etkisiyle küresel ekonominin yüzde 3 oranında küçülme yaşadığını hatırlatarak, Türkiye’nin krizi fırsata çevirerek avantajlı konuma geldiğini ifade etti.

Çoğu gelişmiş ekonomilerde söz konusu dönemde küçülme kayda geçerken Türkiye ekonomisinin büyüme yaşadığına atıf yaptı.

GCM Yatırım Banner

Böylece Türkiye’nin küresel denklemde pandemi sürecini en az hasarla atlatan ülkeler arasında olduğunu savundu.

“Türkiye Dış Şoklara Karşı Bağışıklığını Güçlendirdiğini İspatladı”

MÜSİAD Başkanı, “2021’de olduğu gibi 2022’nin de en iyi büyüyen ülkelerinden biri olacak ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında da dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme performansı yakalayacaktır” dedi.

Volatil düzeyde seyretse de Türkiye’nin pozitif büyüme eğiliminde olduğu çıkarımında bulunan Asmalı şöyle yorum yaptı:

“Yüksek seyreden jeopolitik risklere ve yavaşlayan küresel ekonomiye rağmen Türkiye ekonomisi; dinamik ve esnek yapısı sayesinde dünya ve G20 ortalamalarının üzerinde büyümeyi başardı ve dış şoklara karşı bağışıklığını ne denli güçlendirdiğinin de bir ispatı olmuştur.”

Enflasyondaki Durum 2023’te Daha İyi Olacak

Pandemi ve savaş şartlarında Türkiye ekonomisinin iyi durumda olduğu görüşünü yineleyen Asmalı, enflasyon çıkmazı hakkında da görüş bildirdi.

Enflasyonun 2023 yılına girmeden pik seviyesine ulaşıp düşüşe geçeceğine yönelik beklentilere atıf yaparak şöyle konuştu:

“Enerji ve gıda fiyatları geçen seneye kıyasla halen yüksek seviyelerde olmasına rağmen fiyatlardaki artış hızının yavaşlamasıyla 2023 yılının 2022 yılından çok daha olumlu bir seyir izlemesini bekliyoruz. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda enflasyonun inişe geçmesiyle birlikte tesis edilecek makroekonomik istikrar, Türkiye’nin uzun vadeli ekonomik hedeflerine ulaşmasına destek olacaktır.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.