Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MÜSİAD Açıkladı: SAMEKS Endeksi Kasım’da 0,5 Puan Azaldı

MÜSİAD, SAMEKS Kasım 2022 sonuçlarını açıkladı. SAMEKS Bileşik Endeksi'nde 0,5 puan azalma, Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi'nde ise 1,1 puanlık artış kaydedildi.
MÜSİAD Açıkladı: SAMEKS Endeksi Kasım’da 0,5 Puan Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi (SAMEKS) Kasım 2022 sonuçlarını açıkladı. Buna göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olan SAMEKS Bileşik Endeksi Kasım’da aylık bazda 0,5 puan azalarak 53,1 puan oldu.

SAMEKS endeksi, sanayi ve hizmet sektöründe yer alan işletmelerin kendi ekonomik faaliyetleri hakkında yaptıkları değerlendirmeler üzerinden ülke ekonomisine ilişkin makroekonomik verilere ulaşılmasını amaçlayan bir endekstir.

Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi Kasım Ayında da Olumlu Seyrini Devam Ettirdi

Bu kapsamda MÜSİAD tarafından açıklanan verilerde Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi’nin söz konusu dönemde bir önceki aya göre 1,1 puan artarak 59,1 seviyesine ulaştığı saptandı. Üst üste 16. ayda da pozitif görüntüsünü sürdürdü.

Ekim ayında SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 0,7 puan artarak 53,6 değerine yükselmişti. Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi’nde ise önceki aya göre 0,9 puan artış kaydederek 51,9 puan olmuştu.

Hizmet Sektörü SAMKES Endeksi, aylık bazda 1,0 puan ivme kaybettiği aktarıldı. Fakat buna karşın 50,8 puanlık seviyesiyle sektörde büyümenin devam ettiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Hizmet sektöründeki gerilemenin girdi alımlarının artış hızının önceki aya kıyasla hız kaybetmesinde etkili olduğu aktarıldı. Sanayi sektöründe gözlemlenen yükselmenin üretim artışını etkilediği ifade edildi.

Hizmet ve sanayi sektöründe istihdam alt endeksinin referans değeri üzerinden gerçekleşmesinin, yılın 3’üncü çeyreğinde artış hızı düşen istihdam göstergelerinin yeniden pozitife döndüğüne dair olumlu sinyal verdiği belirtildi.

SAMEKS Bileşik Endeksi’nin yılın dördüncü çeyreğine dair pozitif görünümünü sürdürdüğü ve ekonomik aktivitedeki canlılığın Kasım ayında da devam edeceğine işaret ettiği ifade edildi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın