Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MSB: Tahıl Koridoru Görüşmeleri Yarın İstanbul’da Başlıyor

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Türkiye’nin girişimleri sonucu tahıl koridorunun yeniden işler hale geldiğini duyurdu. İşte detaylar;
MSB: Tahıl Koridoru Görüşmeleri Yarın İstanbul’da Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna dün Rusya’nın tahıl anlaşmasını etkili bir şekilde durulduğunu açıklamıştı. Rusya ise bugün kapıları tamamen kapatmadığını duyurmuştu. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, tahıl anlaşmasıyla ilgili sorunun çözüm bulması ve sürenin uzatılması için görüşmelerin yapılacağını söylemişti.

Tüm bu sebeplerin üzerine 18 Mayıs’ta sona erecek tahıl koridoru anlaşmasıyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları ise bugün Türkiye’nin girişimleri sonucu tahıl koridorunun yeniden işler hale geldiğini açıkladı.

Ukrayna’nın yeniden yapılandırmadan sorumlu bakanlığı tarafından dün Rusya’nın yeni gelen gemiler için kaydetmeyi reddettiği açıklanmıştı.

Konuya ilişkin Anadolu Ajansı’nın (AA) MSB kaynaklarından edindiği bilgiye göre Türkiye’nin girişimleri sonucu denetimlerin yeniden başladığı öğrenildi. Böylece tahıl koridorunun yeniden işler hale getirildiğine dikkat çekildi.

Görüşmeler İstanbul’da 10-11 Mayıs’ta İstanbul’da Yapılacak

Milli Savunma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklama ile Türkiye’nin ev sahipliğinde 10-11 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’da Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler’in (BM) ikili ve çok taraflı görüşmeler yapılacağı duyuruldu.

GCM Yatırım Banner

Görüşmelere ilişkin detayların da paylaşıldığı açıklamada, tahıl koridorunun dünya gıda arzı ve güvenliği açısından hayati önem taşıdığına işaret edildi.

Bu sebepten anlaşmanın hızlı, güvenli, etkin olarak işletilerek ve gıda fiyatlarında istikrar sağlanarak ihtiyaç sahibi ülkelerin zarar görmesinin önüne geçilmesi için tahıl anlaşmasının uzatılmasına yönelik görüşmelerin yapılacağı kaydedildi.

Ayrıca görüşmede, Rusya’nın Ukrayna işgali sebebiyle Ukrayna limanlarında mahsur kalan Türkiye’nin ticari gemileriyle mürettebatının dönüşleri için detaylı ve emniyetli bir tahliye planı oluşturulmasına yönelik konuların ele alınacağı bildirildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.