Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MSB Duyurdu: Ukrayna’dan 4 Gemi Yola Çıktı

Tahıl koridoru anlaşması kapsamında gemi trafiği sürüyor. Milli Savunma Bakanlığı, Ukrayna’dan 4 geminin daha sevkiyat için hareket ettiğini duyurdu.
MSB Duyurdu: Ukrayna’dan 4 Gemi Yola Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul’da 22 Temmuz’da imzalanan tahıl koridoru anlaşması kapsamında gerçekleşen sevkiyatlar sürüyor.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), bugün Twitter hesabından yaptığı açıklamada 4 geminin daha Ukrayna limanlarından hareket ettiğini duyurdu.

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” kapsamında, Ukrayna’nın Odessa ve Çornomorsk limanlarından 4 geminin Türkiye saati ile 06:00 ile 08:30 arasında ayrıldığı bildirildi.

MSB’nin duyurusuna göre tahıl sevkiyatı kapsamında; İtalya’ya giden Mustafa Necati isimli gemide 6 bin ton ayçiçek yağı, Çin’e giden Star Helena isimli gemide 45 bin ton ayçiçek küpesi ve İstanbul’a gelen Glory isimli gemide 66 bin ton mısır taşınıyor.

MSB’nin duyusu şöyle: “44 bin ton mısır taşıyan ve İskenderun’a gelen RİVA WİND isimli gemiler Ukrayna limanlarından hareket etti. Gemiler İstanbul’un kuzeyinde demirleyerek Müşterek Koordinasyon Merkezi tarafından denetime tabi tutulacak.”

GCM Yatırım Banner

İlk gemi 1 Ağustos’ta Yola Çıkmıştı

Tahıl sevkiyatında beklenen ilk adım 1 Ağustos’ta atılmış, mısır yüklü RAZONI isimli Sierra Leoene bayraklı kuru yük gemisi, Lübnan’a gitmek üzere Odessa Limanı’ndan hareket etmişti.

Bu gelişmenin ardından MSB tarafından yapılan açıklamada, diğer gemilerin de belirlenen usuller çerçevesinde intikallerinin planlandığı bildirilmişti.

Ancak Bandırma Limanı’ndan Cuma günü (5 Ağustos) ayrılan ve Ukrayna’nın Çornomorsk Limanı’na ulaşması beklenen Fulmar S isimli boş gemi dün akşamdan itibaren Odessa açıklarında bekliyor.

MSB’nin bugünkü açıklamasında Fulmar S ile ilgili bilgi paylaşılmadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın