Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley Enflasyon ve Faizde Artışın Sürmesini Bekliyor

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, merkez bankasının faiz artırımlarına devam edeceğini ve kademeli sıkılaşma nedeniyle enflasyonun da yükseleceğini tahmin etti.
Morgan Stanley Enflasyon ve Faizde Artışın Sürmesini Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Seçimler sonrası ekonomi politikasında yapılan değişiklik ile beraber bundan sonraki süreçlere dair yeni tahminler yapılıyor. ABD’nin en büyük yatırım bankalarından Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) izleyeceği yola ilişkin yeni bir rapor paylaştı.

Banka, TCMB’nin Ağustos ve Eylül aylarında faiz artırım sürecini sürdürmesini bekliyor. Morgan Stanley analistleri, TCMB’nin bu ay 150 baz puanlık artışla faizi yüzde 19’a çıkarmasını, Eylül’de ise 100 baz puanlık bir faiz artışı daha yapmasını bekliyor.

Analistler ayrıca enflasyondaki yükselişe rağmen merkez bankasının kademeli olarak faizleri artırmasını bekliyor. Raporda yıl sonu enflasyonu tahmini yüzde 62 olarak belirtilirken, Mayıs 2024’te yüzde 67 ile fiyat artışlarının zirveye ulaşacağı tahminine yer verildi.

Merkez Bankası’nın kademeli faiz artışı politikasına atıfta bulunulan raporda, kur ve vergilerdeki potansiyel ilave ayarlamaların, enflasyon görünümü üzerinde yukarı yönlü riskler oluşturduğuna yer verildi.

Bankanın raporu, dün TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon raporunu takip ediyor. TÜİK raporuna göre enflasyonu yıllık bazda yüzde 47,83 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış ise yüzde 9,49 olarak açıklandı. Geçen hafta TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, enflasyon raporu tanıtımında, fiyatlarda kısa vadeli bir artış yaşanabileceğini söylemişti.

Erkan konuşmasında, parasal sıkılaştırma döneminin başladığını ve yıl sonu enflasyon hedefinin yüzde 27,92’den yüzde 61,5’e çıktığını belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu