Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley Çin ve Hindistan’daki Yatırımları Değerlendirdi

Yatırım bankası Morgan Stanley, Çin’de yapılan yatırımların çok fazla olduğunu ancak Hindistan’da yeni fırsatlar olduğunu bildirdi.
Morgan Stanley Çin ve Hindistan’daki Yatırımları Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, küresel ekonomideki sarsıntının ortasında, Çin ve Hindistan’a ilişkin yeni değerlendirmesini paylaştı. Banka ekonomisi sarsılmaya devam ederken Çin’e aşırı yatırım yapıldığını, ancak Hindistan’ın yatırım fırsatları için yeri olduğunu söyledi.

Morgan Stanley’nin çözümler ve çoklu varlıklardan sorumlu CIO yardımcısı ve genel müdürü Jitania Kandhari, Çin’in üzerinde jeopolitik bir avantaj olduğunu belirtti ve Hindistan’da bunun eksikliğine işaret etti.

Kandhari, Hindistan’da GSYH’ye oranla yetersiz yatırım yapıldığını, Çin’de ise yatırım ve imalatın toparlandığını söyledi. Hindistan’ın ev ve mülk açısından yetersiz arza sahip olduğunu, buna karşın Çin’de çok fazla arz fazlası olduğunu belirtti.

Çin’in emlak sektörü borca ​​batmış durumda ve zayıf satışlar nedeniyle sıkıntı yaşıyor. S&P Global Ratings’e göre, ilk 100 geliştiricinin yeni konut satışları, yılın başındaki çift haneli büyümenin ardından, Haziran ve Temmuz aylarında bir yıl öncesine göre yaklaşık üçte bir oranında azaldı.

Kandhari, Hindistan’ın emlak alanında küresel merkezlerin kurulmasıyla yeni bir döngünün başında olduğunu belirtti. Bununla birlikte, Çin’in bazı bölgelerinde hâlâ yatırım yapılabileceğini ve bunun da ülkenin ekonomik büyümesindeki iyileşmeye bağlı olduğunu düşünüyor.

GCM Yatırım Banner

Kandhari, yatırımcıların dikkate alması gereken önemli bir faktörün, hem kamu hem de özel Çin varlıklarındaki risk priminin jeopolitik sorunlar ve ülkenin çökmüş nominal büyümesi olduğunu söyledi.

Yeşil teknoloji ve yarı iletkenlerdeki örneklere atıfta bulunan Kandhari, “Ekonominin toparlanması için gerçekten nominal tarafa ihtiyacınız var ve bu yalnızca fiyatlandırma gücünün olduğu veya büyüme görebileceğiniz alanlarda olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın