Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s TCMB’nin Faiz Kararına ilişkin Tahminini Açıkladı

Moody's, Türkiye ekonomisinde ortodoks, kurallara dayalı ve öngörülebilir politikaya geçişin kredi notunu olumlu etkileyeceğini belirtti. Detaylar haberde;
Moody’s TCMB’nin Faiz Kararına ilişkin Tahminini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Seçimlerin ardından Türkiye ekonomisine ilişkin yeni kabineden değişim sinyalleri gelirken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ilk faiz kararını Perşembe günü açıklayacak. Çok uluslu kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, TCMB’nın politika faizini mevduat faizine yakın bir seviyeye çekeceğini öngördü.

Türkiye’nin ekonomi politikasında beklenen değişikliğin olması durumuna işaret eden Moody’s, bunun kredi notu açısından olumlu olacağını ileri sürdü.

Bloomber HT’de yer alan haberde Moody’s 20 Haziran tarihli raporunda, Türkiye’nin politika faizinin mevduat faizlerine yaklaştırılmasını beklediğine dikkat çekti.

Türkiye’nin Kredi Notu Açısından Olumlu Olacak

Yayımlanan raporda kredi notunun yükselmesine ilişkin, “İzlenmesi halinde, ortodoks, kurallara dayalı ve öngörülebilir politikaya geçiş, tartışmasız bir şekilde kredi notu açısından olumlu olur.” ifadeleri yer aldı.

Moody’s politika faizini hızla vadeye bağlı olarak yüzde 25-30 seviyesinde olan TL mevduat faizlerine yaklaştırmasını beklediklerine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Para politikasını etkin şekilde sıkılaştırmak ve aynı zamanda TCMB’nin enflasyonla mücadelede kararlı olduğunu vurgulaması için ilave faiz artışlarına ihtiyaç duyulacağına da dikkat çekti.

Son bir sene içerisinde Türkiye’de uygulamaya konulan makroihtiyati tedbirlere ilişkin de yorumda bulunan Moody’s, başta bankacılık sektörünün kârlılığı üzerinde etkisi olanlarla önlemlerin büyük bölümünün kademeleri olarak kaldırılmasının beklendiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.