Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyonerler Kriptoya Geliyor! BTC Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

Yeni araştırmaya göre kripto para piyasaları artık daha fazla milyoneri kendine çekiyor. Peki, bu durum pazarı nasıl etkiler? Detaylar haberde;
Milyonerler Kriptoya Geliyor! BTC Fiyatını Nasıl Etkileyecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasaları günümüze gelene kadar yıllar içinde oldukça dalgalı bir seyir izlerken, sektör uzmanları piyasanın henüz emekleme aşamasında olduğu konusunda birleşiyor. Yapılan son araştırmalara göre piyasa, milyoner yatırımcıları giderek daha fazla kendine çekiyor. Peki, bu durum sektör için ne anlama geliyor?

deVere Group tarafından yapılan araştırmaya göre varlıklı müşterilerin yüzde 82’si 2022 yılı içinde başta Bitcoin (BTC) olmak üzere dijital varlıklara yatırım yapmayı düşündü. Çalışmalar, milyonerler arasında BTC yatırımlarına artan bir ilgi olduğunu ortaya koyuyor. İşte dikkat çekenler…

Milyonerlerin Kripto Pazarına Akını

Geride kalan yıl, kripto para birimleri için zor bir süreç olmasına rağmen, finansal danışmanlık firması deVere Group tarafından gerçekleştirilen yeni bir anket sektör adına umut verici bir tablo ortaya koydu. Anket, varlıklı müşterilerin yüzde 82 gibi önemli bir kısmının geçen yıl, BTC gibi dijital varlıklara yatırım yapmayı düşündüğünü ortaya koydu.

30 Ocak’ta kamuoyuna açıklanan anketin bulguları, şirketin 1.2 milyon ila 6.1 milyon dolar arasında yatırım yapılabilir varlığa sahip yüksek net değerli (HNW) müşterilerinin 10’da 8’inin önceki yıl bunu yaptığını gösterdi.

deVere Group’un CEO’su ve kurucusu Nigel Green’e göre araştırma grubu “genellikle daha muhafazakar” olsa da, Bitcoin’e olan ilgi, “dijital, küresel, sınırsız ve merkeziyetsiz” olma temel özelliklerinden kaynaklanıyordu. Araştırmalara göre milyoner yatırımcıların kripto para yatırımlarına ilgisi artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Rapor Başka Ne Diyor?

Firmanın 2019 araştırması, küresel HNW bireylerinin yüzde 68’inin 2022’nin sonuna kadar kriptoya zaten yatırım yaptığını veya yatırım yapmayı planladığını ortaya koydu. Ayrıca, deVere tarafından 2020 yılında yapılan bir araştırma, ankete katılan 700 HNW bireyinin yüzde 73’ünün 2022’nin sonundan önce kripto para birimlerine zaten sahip olduğunu veya yatırım yapmak istediğini gösterdi.

Green bunu sektör için olumlu bir işaret olarak görüyor. Çünkü Fidelity, BlackRock ve JPMorgan gibi köklü finans firmaları müşterilere kripto hizmetleri sunmaya daha fazla ilgi gösteriyor.

Haziran 2022’de yapılan bir PwC analizine göre, sorgulanan 89 geleneksel hedge fonunun yaklaşık üçte biri zaten Bitcoin gibi dijital varlıklara yatırım yapıyordu. deVere CEO’su, eski finansal sistemdeki değişen koşullar nedeniyle 2022’nin “kripto kışı” çözüldüğünde, bu ilgi ivmesinin daha da artabileceğini düşünüyor.

Green konuya dair şu ifadeleri kullandı: “Bitcoin, 2013’ten bu yana en iyi Ocak ayını geride bırakmaya hazırlanıyor. Bunu, enflasyonun zirveye ulaştığı, para politikalarının daha olumlu hale geldiği ve yüksek profilli iflaslar da dahil olmak üzere çeşitli kripto sektörü krizlerinin artık geride kaldığı umutlarına dayanarak gerçekleştiriyor.”

Amerika’nın Kriptoya Artan İlgisi

Geçen yıl kripto para varlıklarını artıran sadece HNW kategorisindekiler değil. JPMorgan Chase, 13 Aralık 2022 itibarıyla 43 milyondan fazla Amerikalının veya ülkenin toplam nüfusunun yüzde 13’ünün hayatlarının bir noktasında kripto para birimine sahip olduğunu tahmin ediyor. Bu, Amerikalıların yalnızca yüzde 3’ünün sahip olduğu tahmin edilen 2020’ye kıyasa önemli bir bir artışı ortaya seriyor.

ABD Kongresi, Beyaz Saray’daki dört üst düzey ABD yetkilisi tarafından kripto para birimi endüstrisini düzenleme konusundaki çabalarını artırması için çağrıda bulundu. Yetkililerin Kongre’ye yazdıkları mektupta, Kongre’nin “müşterilerin parasının sömürülmesini önlemek ve çıkar çatışmalarını sınırlamak için düzenleyicilerin yetkisini artırması” gerektiği bildirildi.

Kongreye yapılan açıklamada yapılan diğer tavsiyeler arasında kripto şirketlerinin açıklık ve şeffaflık standartlarının sıkılaştırılması, yasa dışı parayı yöneten yasaları çiğnemenin cezasını artırma ve yabancı yasa uygulayıcı ortaklarla daha yakın iş birliği yer alıyor.

Kripto 2023’e İyi Bir Başlangıç Yaptı mı?

Sektördeki zorluklara rağmen yatırımcıların, dijital varlıkların değerini artırmasıyla bazı etkileyici kazanımlar gördüğü kripto para piyasaları için yıl iyi başladı.

Piyasa değerine göre dünyadaki en değerli dijital para birimi olan Bitcoin, 2023’te şu ana kadar yaklaşık yüzde 45 arttıktan sonra, yakın zamanda 24 bin doları da aştı. Ancak yeni hafta itibarıyla şu sıralar 23 bin doların hemen altında işlem görmeyi sürdürüyor.

Toplam piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci dijital para birimi olan Ethereum (ETH) ise 21 Ocak’ta 1.660 doları aşmayı başardı. Kripto varlık, haber yazımı esnasında bu seviyenin biraz altında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.