Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyarderlerin Pandemi Bağışlarında Jack Dorsey Birinci, Trump Sonuncu Oldu

Milyarderlerin pandemiye yardım amaçlı bağışlarının derlendiği listede ilk sırayı Jack Dorsey alırken son sırada Donald Trump geliyor.
Milyarderlerin Pandemi Bağışlarında Jack Dorsey Birinci, Trump Sonuncu Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya çapında 4,5 milyonu aşan vaka ve 300 binin üzerindeki ölüm sayısıyla etkilerini artıran pandemi için dört bir koldan çalışmalar yürütülüyor.

Hem uluslararası hem de ülkelerin kendi içindeki destek programları koronavirüsün etkilerini hafifletmeye çalışırken farklı kurumlar da desteklerin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Örneğin ADB, koronavirüsün küresel ekonomiye çıkartacağını tahmin ettiği 8,8 trilyon dolar maliyetin hükümetlerin çabalarıyla %30-40 arasında azaltılabileceğini söyledi. IMF Başkanı da hükümetlerin ve merkez bankalarının bu krize benzersiz bir karşılık verdiğini belirterek; “bu bana güven veriyor” dedi.

Bu noktada milyarderler cephesinde de adeta bir bağış yarışının yürütüldüğü görülüyor.
Forbes Milyarder Covid-19 Bağışı
KAYNAK: FORBES

Dünyanın en zenginlerinin küçük bir kısmını temsil etseler de onlarca milyarder, pandemiyle savaşmaya yardım etmek için bağışta bulunduğunu açıkladı.

Mart ayının ortasından bu yana ultra zenginlerin Covid-19’a ne kadar yardımda bulunduğunu takip eden Forbes, dünyanın 2.095 milyarderinin çoğunun henüz bağışta bulunmamış ya da ne kadar bağışta bulunmuş olduğunu açıklamasa da en azından 77’sinin hesabına ulaştı.

GCM Yatırım Banner

7 Nisan’da 34. yıllık milyarderler listesini açıklayan Forbes, dünyanın en zenginlerinin keselerindeki koronavirüs izlerini açıkça göstermişti.

Milyarderlerden 54’ünün bağışlarının en azından bir kısmını açıkladığını belirten Forbes, diğer 23’ünün belirtilmemiş miktarda nakit ya da tıbbi malzeme-ekipman desteği verdiğini belirtti.

Örneğin Jack Dorsey, 7 Nisan’da Square hisselerinin 1 milyar dolarını Covid-19’a yardım amaçlı bağışladığını açıkladı.

Kaldı ki bu 3,9 milyar dolarlık net servetinin çeyreği kadardı.

İkinci en büyük bağış ise hayırseverliğiyle ünlü Bill Gates ve kendisi gibi olan eşi Melinda Gates’ten geldi. Vakıfları aracılığıyla 255 milyon dolarlık bağışta bulunan Gates çiftinin yardımlarının büyük bölümünün aşı, tedavi çalışmalarında kullanılacağı açıklandı.

Hintli iş insanı Azim Premji ise 132 milyon dolarlık taahhütle üçüncü sırada yer aldı. Bu arada Donald Trump da maaşının dörtte biri olan 100 bin doları Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı’na bağışladı.

Fakat Trump’ın 2,1 milyar dolarlık servetinin %0,0005’ini bağışlaması bazı kesimler tarafından şiddetle eleştirildi. Zaten listede servetin bağışına göre yüzdesinde en düşük rakam da ABD Başkanı Trump’ınki oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.