Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Microsoft Windows 10 için Tablete Dönüşen Bilgisayarlar için Özel Mod Geliştiriyor

Microsoft masaüstü işletim sistemi Windows 10’ı tabletlere özel olarak yeniden uyarlıyor.
Microsoft Windows 10 için Tablete Dönüşen Bilgisayarlar için Özel Mod Geliştiriyor
HABER GİRİŞ

Yazılım devi Microsoft, Windows 10 işletim sistemi ile dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Geçmiş yıllardan bu yana pek çok Windows sürümü piyasada yerini aldı. Son olarak 2015 yılında Windows 10 işletim sistemini piyasaya süren Microsoft, sürekli yeni güncellemeler yayınlıyor. Windows 10’un ilk çıktığı günden bu yana kazandığı özellikler ile büyük bir değişime uğradığını söyleyebiliriz.

Yazılım devi geçtiğimiz günlerde Windows 7’yi işletmeler için ücretsiz güncelleme süresini uzatacağını duyurmuştu. Bilindiği üzere akıllı telefonlar ve tabletler son dönemde hızla yaygınlaştı. Microsoft ise masaüstü işletim sistemi Windows 10’u tablet ürünleri için özel bir deneyim hazırlığına girişiyor. Şirket daha önce akıllı telefonlar için de mobil işletim sistemi geliştirmiş ama başarılı olamamıştı. Geliştirilen mod 2’si bir arada dönüştürülebilir PC’ler için sunulacak.

Windows 10’a Tablet Modu Geliyor

Windows 10’a Tablet Modu Geliyor

Bilindiği üzere katlanabilir ekranlı ve tablet moduna dönüşebilen dizüstü bilgisayarlar büyük ilgi görmeye başladı. 2’si 1 arada adı verilen bu cihazlar hem dizüstü hem de tablet gibi çalışabiliyor. Microsoft ise geliştirdiği yeni özellik ile bu ürünlere yönelik bir Windows 10 deneyimi sunmak istiyor. Aslında işletim sisteminin halihazırda tabletler için geliştirdiği bir mod var ancak çok kullanışlı olduğu söylenemez.

Geliştirilen yeni tablet modunda masaüstü tasarımına dair çok fazla bir değişiklik yer almıyor. Görev çubuğundaki simgeler arasındaki boşluğun arttığı göze çarparken, arama simgesi mevcut sürüme göre küçültülmüş. Dokunmatik klavyeye ise metin alanında yer verilmiş. Yeni tasarım şu an için Windows Insider programına kayıtlı kullanıcılar tarafından deneme sürecinde. Bu noktada kullanıcılardan gelen geri bildirimler işletim sisteminin şekillenmesi adına büyük önem teşkil ediyor.

GCM Yatırım Banner

Tablet Modelleri Aynı Modu Kullanmaya Devam Edecek

Tablet Modelleri Aynı Modu Kullanmaya Devam Edecek

Microsoft’un geliştirmekte olduğu yeni tablet modu 2’si 1 arada diye tabir edilen yeni cihazlara yönelik. İşletim sisteminin aynı zamanda tablet ürünleri için de özel bir modu bulunuyor. Şirket daha önce Windows 8’de tabletlere yönelik bir arayüz geliştirmişti. Başlat menüsünü kaldırmasıyla yoğun eleştiri alan Microsoft için Windows 8 adeta hayal kırıklığı olmuştu.

Yeni tablet modundan ayrı olarak Windows 10 PC’lerin sıfırlanmasını ve yeniden kurulmasının internet ortamında yapılması Microsoft tarafından test edilen özellikler arasında. Bu özellik Apple’ın macOS işletim sisteminde uzun zamandır mevcut. Yakın zamanda Windows 10 ailesine de internet üzerinden sıfırlama yapma imkanı gelmiş olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.