Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Microsoft Kazançları, Alphabet ve Facebook Hisselerine Yaradı

Microsoft'un şaşırtıcı derecede güçlü reklam geliri bildirmesinin ardından Alphabet ve Facebook hisseleri yükselişe geçti.
Microsoft Kazançları, Alphabet ve Facebook Hisselerine Yaradı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Microsoft son birkaç yıldır bulut servisinden elde ettiği kazançları artırmaya yönelik çalışmalar yapıyor. Dün şirketin mali ikinci çeyreğine (2Ç21) ilişkin kazanç raporunu yayımlayan Microsoft, Azure bulut gelirinde ciddi bir artış kaydetmeyi başardığını gösterdi. Şirketin hisseleri de bu haberin etkisiyle güçlü yükselmişti.

Dünkü işlemlerde Microsoft hisseleri 234,18 dolara kadar yükseldi ve günü %1,22 oranında yükselişle 232,33 dolardan sonlandırdı.
Microsoft Hisseleri %2,15 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

Nasdaq Borsası’nda işlem gören hisse senetleri, bugün açılış öncesi işlemlerde %2,15 oranında yükselişle 237,33 dolardan işlem görüyor. Hisseler yılbaşından bu yana %4,46 oranında değer kazanırken, 1 yıllık bazda %38,26 yükseldi.

Dün açıkladığı raporda Microsoft, hisse başına 2,03 dolarlık kazanca işaret ederken, Refinitiv analistleri 1,64 dolar beklentiye sahipti. Geliri ise 43,08 milyar dolar olurken, beklentiler 40,18 milyar dolar olması yönündeydi. Yıllık bazda gelir, önceki çeyrekte %12 artış gösterirken, bu çeyrekte %18 arttı.

Mali ikinci çeyrekte Microsoft’un Intelligent Cloud iş segmentinden elde edilen gelir 14,60 milyar dolar oldu. Segment Azure genel bulutu, Windows Server, GitHub gibi sunucu ürünlerini ve kurumsal hizmetleri içeriyor. Gelir, yıllık bazda %23 artarken, FactSet tarafından anket yapılan analistler 13,77 milyar dolarlık beklentiye sahipti.

Açıklanan raporda dikkat çeken bir diğer nokta reklamcılık işletmelerinin beklenenden daha iyi performans göstermesi oldu.
Microsoft 2Ç21 Seçili Ürün ve Hizmet Gelirleri
Kaynak: Microsoft

Microsoft’un reklamverenlerin faaliyetlerini yansıtan iki bölümünün sonucu, koronavirüs pandemisinin yaygın aşılama programlarına yanıt vermeye başlamasıyla küresel ekonomik koşullarda iyileşme gösterdi. Marketing Solutions bölümü reklamlardan gelir elde eden Linkedln sosyal ağının, Aralık çeyreğinde yıllık bazda yaklaşık %23 artışla 2,58 milyar dolar gelir elde ettiğini söyledi. Artışın %15,6 olması bekleniyordu.

GCM Yatırım Banner

Microsoft CEO’su Satya Nadella, “Linkedln’in reklamcılık işi, sosyal ağın toplam gelirinin üçte birinden fazlasını oluşturan bir rekor çeyreğe sahipti. Linkedln’in Marketing Solutions, reklamverenler iş yapmaya hazır profesyonellere ulaşmanın güvenilir yolu olarak platforma gittikçe daha fazla yöneldikçe %50’nin üzerinde artış gösterdi,” dedi.

Microsoft’un Alphabet’in Google segmentiyle rekabet eden arama reklamcılık işletmesi, üçüncü çeyrek gelirini %1 artışla 2,18 milyar dolar katkı sağladı. Ekim ayında Microsoft’un finans müdürü Amy Hood, orta ila yüksek tek haneli rakamlarda bir düşüş olacağını tahmin etmişti.

Microsoft’un özellikle reklam gelirinde görülen artış Alphabet, Facebook, Snap ve Twitter hisselerinin de yükselmesine neden oldu.
Alphabet Hisseleri %0,43 Düşüş
Grafik: MarketWatch

Dünkü işlemleri %0,72 yükselişle 1907,95 dolardan sonlandıran Alphabet hisseleri, 1915,75 dolara kadar yükseldi. Bugün açılış öncesi işlemlerde %0,43 oranında düşüşle 1899,80 dolardan işlem görüyor. Hisseler yılbaşından bu yana %8,86 oranında değer kazandı.

Facebook hisseleri ise dünkü işlemleri %1,45 yükselişle 282,05 dolardan sonlandırırken, en yüksek 285,39 doları görmüştü. Bugün açılış öncesi işlemlerde %0,46 yükselişle 283,36 dolarda seyrediyor. Facebook hisseleri yılbaşından bu yana %3,25 yükseldi.

Twitter hisseleri açılış öncesi işlemlerde %1,67 oranında yükselişle 50,49 dolardan işlem görürken, yılbaşından bu yana %8,27 oranında değer kaybetti. Snapchat hisseleri ise açılış öncesi işlemlerde %1,29 oranında düşüşle 52,60 dolarda seyrederken, yılbaşından bu yana %6,43 değer kazandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.