Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Miçotakis’in Türkçe Paylaşımı Herkesi Şaşırttı

Türkiye ile Yunanistan arasında gergin geçen sürecin ardından Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkçe paylaşım yaparak Türk halkına seslendi.
Miçotakis’in Türkçe Paylaşımı Herkesi Şaşırttı
HABER GİRİŞ

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan arasında uzun süredir devam eden gerginliklerin ardından ılımlı bir açıklama yaptı. Yunanistan’ın Türk jetlerini taciz etmesi ve Ro-Ro gemisine taciz ateşi açması, iki ülke arasında liderlerin ve bakanların uzun süre restleşmesine neden olmuştu.

Miçotakis, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden Türkçe paylaşım yaptı. Yalnızca Türk liderlerine değil, Türk halkına da seslendiğini vurguladı. Yunanistan’ın Türkiye’yi tehdit etmediğini belirtti ve “Biz düşman değiliz. Biz komşuyuz ve aramızdaki dostluk ilişkilerine çok önem veririz.” ifadelerini kullandı.

Her iki ülkenin de çatışma ve anlaşmazlık istemediğini belirtti. Türkiye’ye çağrı yaparak “Gelin beraber karşılıklı saygı ve iş birliği içinde, uluslararası hukukun çerçevesinde ileriye doğru adım atalım.” dedi.

Tahıl Anlaşmasında Türkiye’ye Övgü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki açıklamalarında Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunu, Türkiye’nin seçtiği takdirde Avrupa Birliği (AB) ve Yunanistan’ın müttefiki ve dostu olabileceği bir NATO üyesi olduğunu bildirdi. Türkiye’nin yapıcı bir rol oynama kapasitesine sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin dünya gıda güvenliğine önemli bir katkı sağladığına, ancak Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Kafkaslar’da istikrarı bozan bir tavır sergilediğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

“Hatalı İddialar”

Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz.” sözünü anımsatarak Türkiye’nin ülkelerine karşı sert söylemler içinde olduğunu savundu. Türkiye’nin Ege konusundaki hamlelerini “hatalı iddialar” olarak isimlendiren Miçotakis, bu durumun Kardak krizinden bugüne devam ettiğini iddia etti.

Türkiye’nin Doğu Ege adalarında da Yunanistan’ın egemenliğini sorguladığını belirtti ve bunun kabul edilemez olduğunu sözlerine ekledi.

Gerilim Nasıl Başlamıştı?

Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’deki Türk jetlerine tacizde bulunması iki ülke arasındaki gerilimleri artırmıştı. Türkiye’nin uyarılarını dikkate almayan Yunanistan, Bozcaada açıklarında Ro-Ro gemisine taciz ateşi açmıştı.

Erdoğan, konuyla ilgili olarak Türkiye’nin zamanı geldiğinde gerekeni yapmaya hazır olduğunu ifade ederek “Bir gece ansızın gelebiliriz.” demişti. Atina’nın tekrar hüsrana uğrayacağını kaydetmişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın küstah hamlelerini eleştirmiş, şımarıklık ve pervasızlık olarak tanımlamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York’taki ikili görüşmeleri ve sıklıkla gündeme dair açıklamalar yapması oldukça dikkat çekti. Erdoğan, Yunanistan’ın Ege’yi mülteci mezarlığına çevirdiğini belirterek kanıtları tüm dünyaya göstermişti. İfadelerini görsel ve yazılı dokümanlarla destekleyerek tüm dünyanın Ege’de yaşanan olaylara tanıklık etmesini istemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.