Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mevduat Faizleri Artıyor: Getiri 20 Yılın Zirvesinde!

TCMB verilerine göre mevduat faizleri geçen hafta artmaya devam etti ve yüzde 46’ya dayandı. Detaylar şöyle…
Mevduat Faizleri Artıyor: Getiri 20 Yılın Zirvesinde!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından ekonomi yönetimindeki değişiklik ile sıkı faiz politikasına geçiş yapıldı. TCMB’nin politika faizi artışlarına paralel olarak mevduat faizleri yukarı yönde ivmeleniyor.

TL mevduat için gösterge olan üç aya kadar vadeli mevduat faizi geçen hafta itibarıyla ortalama yüzde 45,9’a ulaştı. Böylece Nisan 2003 bu yana en yüksek seviye görüldü. Önceki haftaya göre ortalama mevduat faizindeki yükseliş 1,35 puan oldu.

Son zamanların en yüksek seviyesi 6 Ekim haftasında yüzde 45,49 ile görülmüştü. Takip eden dört hafta ise mevduat faizleri aşağı yönde hareket etti ve 41,72 seviyesi görüldü. Verilere göre bankacılık sektöründeki toplam mevduat, 10 Kasım ile biten haftada 102 milyar 309 milyon 105 bin lira artarak 14 trilyon 361 milyar 458 milyon 837 bin liraya yükseldi.

Merkez Bankası’nın kur korumalı mevduat (KKM) hacimlerini azaltıp standart TL mevduata geçişe zorlayan düzenlemeleri, mevduat faizlerindeki yükselişi destekliyor.

İhtiyaç Faizleri Yüzde 60’ı Aştı

TCMB’nin sıkılaşma adımları, ihtiyaç kredisi faizlerini de yukarıya taşıdı. Geçen hafta itibarıyla ortalama ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 60,19 ile 20 yılın zirvesine yakın seyrediyor. Bu kalemde 21 yılın zirvesi, yüzde 61,33 ile geçen ay görülmüştü.

GCM Yatırım Banner

Mayıs ayındaki seçimler öncesi Mart ayında ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 25 yakınlarındaydı. Ticari kredi faizleri ise yüzde 14’e kadar gerilemişti. Bugün itibarıyla ticari kredi faizleri yüzde 51,95’e yükseldi ve 21 yılın en zirvesi görüldü.

Geçen hafta taşıt kredisi faizleri yüzde 46,26’ya, konut kredisi faizleri yüzde 41,71’e yükseldi. Her iki kredide de faizler 20 yılın zirvesine yakın seyrediyor. Mart ayında konut kredisi faizleri yüzde 16’ya, taşıt kredisi faizleri yüzde 23’e kadar gerilemişti.

TCMB geçen ay gerçekleştirdiği toplantısında 500 baz puanlık artırım ile faiz oranını yüzde 35 seviyesine çıkardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.