Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Metallerde Dolar Etkisi! Gümüş Yüzde 2’nin Üzerinde Artıyor

Yüzde 2'nin üzerinde artıda fiyatlanan gümüş dahil değerli metallerde dolar hareketliliği var. Eylül ayının son işlem gününde kazançlar nasıl?
Metallerde Dolar Etkisi! Gümüş Yüzde 2’nin Üzerinde Artıyor
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalardaki çalkantılar, emtiaları olumsuz etkilerken bugün değerli metallerde yükseliş söz konusu. Yukarı yönlü harekette öne çıkan faktör ise dolardaki zayıflık. Bu hafta 114,78 ile 20 yılın yeni rekorunu kıran Amerikan dolar endeksi (DXY), Cuma seansında negatif bölgede işlem görürken 111,5’e kadar geriledi.

Dolardaki geri çekilme, değerli metalleri pozitif etkiledi. Bugün en çok kazançla öne çıkan ise gümüş oldu.

Yüzde 2’nin üzerinde artan gümüş vadeli işlemleri, bugün 19,18 dolara kadar yükseldi.
Gümüş Yüzde 2'nin Üzerinde Artış
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Böylelikle Eylül başında FED baskısıyla sert satışa uğrayan ve 17,40’a kadar gerileyen metal, Pazartesi’den bu yana ilk kez 19 eşiğini aştı. Son 4 gündür yukarı yönlü hareket eden gümüş, haftalık yüzde 1,6, aylık yüzde 7’nin üzerinde kazandırdı. Bir yılda ise yüzde 13’ün üzerinde kaybettirdi.

Platin ve ikamesi paladyumun her ikisi de bugün yeşile büründü. Paladyum 2237,27 dolara kadar ulaştı. Haftalık kazancı yüzde 7,5 olan paladyum, bir yılda yüzde 18’e yakın arttı.

Haftanın son işlem gününde 878,9 dolara kadar çıkan platin, yüzde 1,5 artıda duruyor. Bir haftada yüzde 2 değerlenirken aylık bazda yüzde 5,5 değerlendiği görülüyor. Yıllık bazda ise yüzde 9’un üzerinde kayıpla negatif bölgede bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Bakır da 27 Eylül’de iki ayın en düşük seviyesi olan 3,3 dolardan toparlanarak 3,5 dolara yaklaştı. Yazım sırasında yüzde 1,5 alıcılı el değiştiren kırmızı metal, bugün en yüksek 3,4740’ı denedi.

Haftalık kazancını yüzde 2,7’ye çıkarırken aylık bazda yüzde 2 düşüşle negatif performanstan kurtulamadı. Yıllık bazda da yüzde 16’nın üzerinde düştü. Dört değerli metalin yıllık performansında pozitif ayrışan tek metal paladyum oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.