Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meta Son İki Yılın En Parlak Sonuçlarını Bildirdi

Sosyal medya devi Meta, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin sonuçlarını bildirdi ve geliri ile beklentileri aştı. Detaylar geliyor...
Meta Son İki Yılın En Parlak Sonuçlarını Bildirdi
HABER GİRİŞ

Sosyal medya şirketi Meta yılın üçüncü çeyreğine ilişkin sonuçlarını açıkladı. Şirket üçüncü çeyrek için beklenenden daha iyi sonuçlar bildirdi ve gelirler 2021′den bu yana en hızlı büyüme oranına ulaşarak yüzde 23 arttı.

İki yılın en iyi faaliyet marjlarını bildiren sosyal medya platformları Facebook ve Instagram’ın sahibi de yıl için harcamalarını kıstı.

Ancak şirket, işe alım ihtiyaçlarını bu yıldan diğerine ittiği ve yapay zeka altyapısına yatırım yapmaya devam ettiği için 2024 harcamalarının Wall Street tahminlerini aşacağını tahmin ediyor. Ayrıca İsrail ve Gazze’deki çatışmaların dördüncü çeyrek satışlarını olumsuz etkileyebileceği öne sürüldü.

Bu yıl şu ana kadar neredeyse yüzde 150 artış gösteren Meta hisseleri, mesai sonrası işlemlerde ters döndü, başlangıçta yüzde 3 artış gösterdi. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, kazanç açıklamasında bu yıl şu ana kadar şirketin öneri iyileştirmeleri sonucunda Facebook’ta geçirilen sürede yüzde 7′lik bir artış ve Instagram’da yüzde 6′lık bir artış gördüğünü söyledi.

Meta’nın finans şefi Susan Li, görüşme sırasında analistlere, reklam gelirindeki yıldan yıla büyümeye en büyük katkının çevrimiçi ticaret olduğunu, ardından paketlenmiş tüketici ürünleri ve oyunların geldiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Meta yılın dördüncü çeyreğinde 36,5 ila 40 milyar dolar arası gelir beklediğini söyledi. LSEG’e göre analistler, çeyrekte 38,85 milyar dolarlık satış bekliyorlardı. Aralığın orta noktasında, çeyrekteki büyüme bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 19 daha yüksek olacak.

Şirket 2023 yılı giderlerinin 87 milyar ila 89 milyar dolar aralığında olacağını, bunun da önceki tahmin olan 88 milyar dolardan 91 milyar dolara kıyasla düşüş olduğunu söyledi. 2024 yılı giderlerinin ise 94 milyar ila 99 milyar dolar aralığında olması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın