Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meta İşten Çıkarmaların Son Turunu Başlattı

Facebook'un çatı şirketi Meta, tartışmalı işten çıkarmaların son turunu başlattı. Hisseler, habere tepkisiz kaldı...
Meta İşten Çıkarmaların Son Turunu Başlattı
Yorum

2023, teknoloji çalışanları için zorlu bir yıl olmaya devam ediyor. Edinilen bilgilere göre Meta Platforms Inc, bugün üç bölümlük işten çıkarma turunun son bölümünü gerçekleştirmeye başladı.

Hareket, Mart ayında açıklanan 10 bin kişilik işten çıkarma planının bir parçası olarak geldi. Sonbaharda 11 binden fazla çalışanı işten çıkaran Meta, Mart ayında ikinci tur toplu işten çıkarmaları duyuran ilk teknoloji devi oldu.

Kesintiler, 2020’den bu yana iş gücünü ikiye katlayan bir işe alım çılgınlığının ardından şirketin personel sayısını 2021’in ortalarındaki seviyelere döndürdü.

Aktarılan bilgilere göre bazı Meta çalışanları, bugün LinkedIn gibi platformlar üzerinden işten çıkarıldıkları yönünde paylaşım yaptı. Son turun reklam satış, pazarlama ve ortaklık ekiplerini derinden etkilemesinin beklendiği bilgilerine de yer verildi.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Mart ayında şirketin ikinci turundaki işten çıkarmaların büyük kısmının birkaç ay boyunca üç dilimde gerçekleşeceğini ve büyük ölçüde Mayıs ayında sona ereceğini söylemişti. Mayıs sonrasında bazı küçük turların devam edebileceğini de eklemişti.

Bu arada kaynaklardan edinilen işten çıkarma bilgileri ortasında hisselerde kayda değer değişim olmadı.

Önceki kapanışı 246,74 dolardan yapan META hisseleri, bugünkü seansa 245,28 dolarla başlayıp 244,95-247,97 dolar aralığında hareket etti. Yazım sırasında yatay işlem gören META hisseleri, yıl başından bu yana yüzde 105 civarında arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu