Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meta İşten Çıkarmalara Devam Ediyor: 10 Bin Kişi Daha Etkilenecek

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin 10.000 çalışanını daha işten çıkarmayı planladığını söyledi. Detaylar haberde...
Meta İşten Çıkarmalara Devam Ediyor: 10 Bin Kişi Daha Etkilenecek
HABER GİRİŞ

Sosyal medya şirketi Meta, yüksek enflasyon ve artan faiz ortamında, iş gücünü azaltmayı sürdürüyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin zorlu bir ekonomide harcamaları kısmaya devam etmesi nedeniyle 10.000 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

Duyuru sonrası Meta hisselerinde yüzde 4’ü aşan yükseliş meydana geldi. Son işten çıkarmalar, Kasım ayında duyurulan ve Meta’nın genel personelinin yaklaşık yüzde 13′üne denk gelen 11.000′den fazla işçiyi etkileyen bir önceki kesinti turunu takip ediyor.

Meta’da Giderler Azaltılıyor

Zuckerberg gönderisinde, “Önümüzdeki birkaç ay içinde kuruluş liderleri, giderleri azaltmaya, daha düşük öncelikli projeleri iptal etmeye ve işe alma oranlarımızı düşürmeye odaklanan yeniden yapılandırma planlarını açıklayacak” ifadelerini kullandı.

Meta’nın henüz doldurmadığı 5.000 ek açık pozisyonu kapatmayı planladığını da sözlerine ekledi. Zuckerberg, 2023′ü şirketin daha güçlü ve daha çevik bir organizasyon olmayı hedeflediği verimlilik yılı olarak tanımladı.

Şubat ayında analistlere, Meta’nın performans göstermeyen veya artık çok önemli olmayabilecek projeleri kesmeyi ve aynı anda kararları daha hızlı almak için orta düzey yönetim katmanlarını kaldırmayı planladığını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Devam eden ekonomik belirsizliğe atıfta bulunan Zuckerberg, şirketin bu yeni ekonomik gerçekliğin uzun yıllar devam etme olasılığına hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Meta diğer yandan metaverse oluşturmak adına sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini geliştirmek için milyarlarca dolar harcamaya devam ediyor. Şirketin metaverse organizasyonundan sorumlu Reality Labs bölümü, 2022′de 13,7 milyar dolar zarar bildirdi.

Şirket Mart ayının ilk haftasında, binlerce kişiyi işten çıkaracağı haberi ile gündeme gelmişti. ABD’de geçen yıldan bu yana yüksekliğini sürdüren enflasyon ve Federal Rezerv’in sıkı faiz politikası, şirketlerin daralma stratejilerini beraberinde getiriyor.

Daha önce Ocak ayında Amazon, 18 bin çalışanını işten çıkarmıştı. Google, Microsoft, Dell, Zoom, eBay ve Salesforce gibi pek çok dev şirket, geride kalan dönemde işten çıkarmalar yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.