Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meta, Twitter’a Rakip Merkeziyetsiz Sosyal Ağ Üzerinde Çalışıyor

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi olan Meta, Twitter’a rakip olacak yeni bir sosyal ağ üzerinde araştırmalar yapıyor.
Meta, Twitter’a Rakip Merkeziyetsiz Sosyal Ağ Üzerinde Çalışıyor
Yorum

Meta, Elon Musk’ın sahibi olduğu Twitter ile rekabet edebilecek yeni, merkezi olmayan, metin tabanlı bir sosyal ağ araştırıyor. Habere göre Meta, P92 kod adlı projeyi bağımsız bir uygulama olarak inşa edecek. Kullanıcılar Instagram bilgilerini kullanarak yeni ağa giriş yapabilecek.

Hareket, Meta’nın Musk’ın devralıp sitenin bazı kurallarını değiştirmesinden sonra alternatifler arayan bazı Twitter kullanıcılarını çekmesine yardımcı olabilir .

Meta’dan bir yetkili konuyla ilgili, “Metin güncellemelerini paylaşmak için bağımsız, merkezi olmayan bir sosyal ağ araştırıyoruz. Yaratıcıların ve tanınmış kişilerin ilgi alanlarıyla ilgili güncellemeleri zamanında paylaşabilecekleri ayrı bir alan için bir fırsat olduğuna inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Meta’nın çabası, tekliflerini Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın ötesine ve Elon Musk’ın Twitter’ının hakim olduğu bir alana genişletecek. Proje Instagram CEO’su Adam Mosseri tarafından yönetiliyor.

Mastodon veya Jack Dorsey destekli Bluesky gibi merkezi olmayan sosyal ağlar, içeriğin merkezi kontrolünden ve olası sansürden kaçınarak tek tip bir protokol kullanan bireysel sunuculara güveniyor. Meta’nın P92 ürünü üzerinde ne kadar süredir çalıştığı veya şirketin geliştirme sürecine geçip geçmediği net değil.

Konuya yakın kaynaklar, fikrin halen devam eden bir çalışma olduğunu belirtiyor. Meta’nın, kısmen ActivityPub adlı bir protokole dayanarak Twitter veya Mastodon gibi mevcut sosyal ağlarla entegrasyonları da araştırdığı aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu